środa, 29 kwietnia 2015

10074 “Insider Preview”, 10102 i kilka rzeczy z początku BUILD’a

Hip hip hurra, zbliża się duża dawka… wiedzy dla dev-ów. Przeglądając listę sesji nie jestem jednak zaskoczony, w sumie na podstawie spływających od dłuższego informacji i poprzednich Build-ów zakładałbym właśnie taką agendę.

Nieoficjalna wiedza jednak nadal kwitnie na czarnym rynku.

Wyciekły screeny z buildu 10102. Można tam zobaczyć zmodyfikowany interfejs do Cortany oraz ciekawą animację 3D dla kafelka zamiast flip.

Dużo więcej ujawnione zostało na temat buildu 10074. Można go nawet pobrać. Powstał też “zielony” filmik pokazujący nowości.

Wyciekł też build 10102. Funkcjonalnie w porównaniu z 10074 nie ma w zasadzie żadnych różnic.

Na początku konferencji BUILD pokazany został m.in build 10105 z nowym lock-screen.  Zaprezentowano menu Start z inteligentnymi podpowiedziami. Pokazana została też wersja na małym tablecie. Z kolei jak podłączymy telefon do dużego ekranu, to wyświetli się nam duży interfejs, z którego można korzystać przy pomocy myszy i klawiatury. Jak nam mało, to możemy sobie app-kę wyświetlić jako hologram! Publicznie udostępniony został build … 10074.

Linki

Od strony deweloperskiej szykuje się burza. W Store nie tylko aplikacje uniwersalne (WinRT), ale także z Androida (Java/C++), iOS (Objective-C), .NET, Win32 i webowe. Visual Studio Code na Windows, OS X i Linux. Jeden sklep dla wszystkich urządzeń z Windows. Spartan to oficjalnie teraz Microsoft Edge, który potrafi uruchamiać wtyczki z Chrome i Firefox!  Z takich bardziej “zwykłych” rzeczy mamy .NET Core (RC dla Windows, Preview dla Mac i Linux) oraz Visual Studio 2015 RC z narzędziami dla aplikacji uniwersalnych.

niedziela, 26 kwietnia 2015

Windows 10 10061, Windows 10 10052 for phones i coś ponadto

Ostatnie nowości to dwa oficjalne buildy - desktopowy 10061 i 10052 dla telefonów. Oba zainstalowałem tam, gdzie należy, problemów nie ma (na telefonie naprawiła mi się aplikacja Camera). Na PC dużych zmian nie ma, jeśli wcześniej mieliśmy 10056. Wydanie mobile to jedynie poprawka paru błędów w buildzie poprzednim. Jak zwykle zebrałem trochę newsów odnośnie desktopowej 10-tki, 10-tki na telefony i trochę bardziej ogólnych.

 

Windows 10

screen_shot_2015-04-20_at_3_27_43_pm_story

people1

Linki:

 

Windows 10 for phones

1_wpx9

Linki:

 

Pozostałe newsy:

piątek, 24 kwietnia 2015

Aplikacja XAML na Windows 10 - efekt eksperymentu

Zwykle pytamy, kto czego słucha, ale możemy też zapytać na czym. Otóż nagrania wideo z Youtube oglądam sobie ostatnio… na własnej eksperymentalnej appce działającej na Windows 10, a konkretnie na buildzie 10041, bo pod taki zostały wydane narzędzia. Mogę to robić także na emulatorach Windows 10 mobile (obecnie narzędzia nie pozwalają jeszcze wgrywać na fizyczne urządzenia). Świat zalał ostatnio Web, tak wiem, ale XAML na urządzeniach z Windows 10 ma się nadzwyczaj dobrze. Jak sobie obejrzymy ukryty folder z systemowymi app-kami, to prawie wszystkie obecnie składają się z dll-ek i plików XBF (binarnie skompilowany XAML). Wyjątkiem jest aplikacja Video w HTML5. A w Windows 8.x większość systemowych aplikacji było w technologiach webowych, czy o czymś to świadczy?  Nowy Blend ma wspierać tylko XAML. Z webem pod “10”-tkę też się później rozprawię, by sobie porównać różne podejścia, podobnie jak to czyniłem kiedyś w 8.x. Uważam jednak, że do aplikacji natywnych Windows XAML jest bardzo dobrym wyborem, można powiedzieć, że rządzi. Obecnie pozwala w szybki  i wygodny sposób tworzyć responsywne rozwiązania, podobne do webowych.  Co więcej, jest wciąż optymalizowany, co w połączeniu z .NET Native może dać niezłe efekty.

Mam różne spostrzeżenia odnośnie nowej platformy, ale na razie muszę kończyć. Chcę zainstalować nowy build Windows 10.

niedziela, 12 kwietnia 2015

Windows 10 10051 for phones, Windows 10 10056 - ryzykownie i mocno

Nowe buildy Windows 10 pojawiają się ostatnio tak szybko, że praktycznie ciągle się coś instaluje. Ostatnio mamy kolejne dwa.

 

Po pierwsze i najważniejsze – 10051 mobile (wersja OS 10.0.12534.56), po raz pierwszy na szeroką gamę telefonów Lumia. Instalację robimy na własne ryzyko. W moim przypadku wszystko dobrze poszło, po czym doświadczyłem przypadłości z kartą SIM. Najpierw PIN nie był akceptowany, potem wyłączyłem jego weryfikację, ale po restarcie systemu SIM przestał być w ogóle wykrywany. Co tu robić? Po pierwsze zachować zimną krew, poszukać problemu w necie, odsiać sceptyków i znaleźć poradę zakończoną sukcesem. W omawianym przypadku pomogło zresetowanie ustawień telefonu poprzez Settings –> System –> About –> reset your phone. Co prawda skonfigurowałem cały system od początku włącznie z podaniem Microsoft Account, ale SIM został tym razem elegancko wykryty, włączyłem z powrotem zabezpieczenie PIN w ustawieniach i podałem dotychczasowy PIN. Wszystko wróciło do normy (rozmowy, SMS-y). Uff… (inaczej trzeba by wracać do WP 8.1).

Co nowego w drugiej publicznej odsłonie Windows 10 for phones?  Spartan (teraz jest obok IE, ale IE ma zniknąć w Windows 10 for phones). Nowe aplikacje Outlook Mail i Outlook Calendar (zamiast dotychczasowych). To te uniwersalne app-ki z ostatnich desktopowych buildów, tylko opatrzone dłuższymi nazwami ze słowem Outlook. Nowe są także aplikacje Phone i Messaging, a także People i Maps (ta ostatnia to uniwersalna, znana także z desktopowego buildu) oraz App Switcher (zaskoczenia nie było, wszystkie zgodne z przedostającymi się do sieci screenshotami). Warto wiedzieć, że w tym buildzie nie mamy aplikacji Office (ukażą się później), a także że czasami może nie być słychać dzwonka (jak ktoś dzwoni). Odkryłem też dziwaczne zachowanie Camera - wielki czarny ekran zamiast podglądu, a z boku cztery miniaturki z tym samym poglądem. Może to jakaś starsza rozwalona app-ka, w każdym razie doinstalowałem Lumia Camera (na której bazuje aplikacja kamery na desktopowej “10”) i ta działa bez zarzutu.

Linki:

 

Druga rzecz tyczy się kolejnego desktopowego buildu 10056, który trafił do sieci. Co nowego? Okazuje się, że trochę tego jest. Nowa ikona kosza kojarząca się … z dość starymi Windows. Skórki kolorystyczne (obejmujące m.in obramówki okien, centrum notyfikacyjne). Zmiany stylistyczne (np. menu Start, aplikacja Weather – menu boczne hamburger, żegnaj hubie, witamy tradycyjne zakładki hm… ala web, ala Android !, podobnie stało się z News, Money, Finance i Sports). Nowe animacja dla menu Start w trybie dla tabletu i wirtualnych pulpitów. Ponowne udostępnienie skalowalności menu Start. Jak ktoś chce może pograć sobie też w karty za pomocą nowej app-ki o Microsoft Solitaire Collection Preview. Tak jak każda nowa aplikacja również ma menu boczne z hamburgerem, ale dodatkowo wspiera pełny ekran i ma kilka fajnych dźwięków/animacji. Zegar z paska zadań otrzymał natomiast nowy panel z nową kontrolką kalendarza. Pojawiły się też dodatkowe opcje do trybu tabletowego. Uwaga, Cortana potrafi już rozpoznawać puszczoną piosenkę!

Linki:

czwartek, 9 kwietnia 2015

Windows 10 - tuż przed piątkowym uderzeniem

Jutro w piątek ma się pojawić nowa publiczna odsłona Windows 10 for phones na znacznie większą ilość urządzeń. Mamy też przecieki ze screenshotami. Pokazują:

  • nowe UI do przełączania aplikacji z 4 pozycjami na ekranie
  • nowe opcje do edytowania maila (niczym z Office, co wydaje się mobilnym widokiem nowej app-ki z desktopowego buildu 10051)
  • nawigator plików bardziej zbliżony do wersji desktopowej
  • wprowadzenie liter dla dysków dla zewnętrznych nośników np. kart MicroSD

Zwraca uwagę jasna kolorystyka oraz nowy datapicker w postaci …. popupu z przewijanymi kolumnami!  Stylistycznie przypomina mi to jakby pickera z iOS.

Nie jest to ściema, bo ostatnio w desktopowej “10”-tce w aplikacji do alarmów napotkałem na taki właśnie time picker, a także niestandardowy picker do wyboru dźwięków z systemu (potwierdza to niejako inspirację pickerami iOS, ten picker oprócz listy ma też linka otwierającego desktopowe okno wyboru plików).

Linki:

Na koniec bonusowa dygresja o baterii na laptopie. Od buildu 10036 miałem problemy z instalacją z ISO (“something went wrong” przy zakładaniu konta), w upgradowanej wersji 10041 nie chciał działać Windows Update jak należy, o czym kiedyś pisałem. Wreszcie ktoś niedawno w sieci odkrył, że dzieje się tak przy rozładowanej baterii (mimo że korzystamy z gniazdka). Windows 10 wchodzi wtedy w tryb power safe. Rozwiązanie jest proste - wyjmujemy rozładowaną baterię i system działa w pełnej krasie. Powodzenie tej metody z powodzeniem sprawdziłem na 10051.

środa, 8 kwietnia 2015

Platforma Windows 10 - uzupełnienia

Pewne uzupełnienia do rzeczy wspominanych wcześniej, które wyłuskałem z dokumentacji MSDN. Spośród różnych rzeczy zwróćmy dodatkowo uwagę na wyświetlanie zawartości folderu, przekazywanie tokenu do pliku między aplikacjami, wyświetlanie zakładek Settings, walidację w kontrolkach XAML, obsługę stanu baterii, urządzeń IoT, strumieniowanie multimediów, transkodowanie w tle, warstwy w kompozycji multimedialnej, taski po zakończeniu transferu w tle, nowy trace logging, optymalizację przewijania list, skróty klawiszowe.

 

What’s new in Windows 10 Developer Preview

model aplikacji

  • Launcher.LaunchFolderAsync  - wyświetlenie zawartości folderu za pomocą eksploatora plików
  • Windows.ApplicationModel.DataTransfer.SharedStorageAccessManager - przekazywanie tokenu do pliku przy wywoływaniu drugiej aplikacji przez Uri
  • wyświetlanie zakładek aplikacji Settings za pomocą Launcher.LaunchUriAsync i protokołu ms-settings

kontrolki

urządzenia

media

  • HTTP Live Streaming - nowa klasa AdaptiveMediaSource, obsługa protokołów w manifeście: Http Live Streaming (HLS), Dynamic Adaptive Streaming over HTTP (DASH) i Smooth Streaming
  • Media Foundation Transcode Video Processor (XVP) w transformacjach Media Foundation (MFTs) - konwersja, skalowanie, transformacja surowych danych
  • MediaProcessingTrigger - wykonywanie transkodowania w tasku w tle
  • MediaElement - odtwarza materiał nawet przy problemie ze zdekodowaniem niektórych strumieni (wystarczy jeden poprawny), nowe zdarzenie PartialMediaFailureDetected
  • integracja aplikacji desktop z systemowymi kontrolkami do odtwarzania multimediów
  • kodowanie i dekodowanie JPEG z losowym dostępem
  • wzbogacanie kompozycji multimedialnej o warstwy - MediaOverlay, MediaOverlayLayer
  • Windows.Media.Effects - framework do definiowania efektów audio i wideo

sieć

bezpieczeństwo

  • kodowanie ECC (alternatywa do RSA)

systemowe usługi

  • informowanie aplikacji desktop o stanie baterii
  • pobieranie informacji o wersji systemu - m.in nowa funkcja IsWindows10OrGreater

narzędzia i wydajność

  • RegisterPropertyChangedCallback - rejestracja handlera do zmian dependency property wbudowanej w WinRT, do której nie ma zdefiniowanych zdarzeń (np. FrameworkElement.Tag)
  • TraceLogging - nowe API bazujące na Event Tracing for Windows (ETW), nie wymagające definiowania manifestu w XML, dedykowane API dla WinRT, zarządzanego .NET oraz C/C++

user experience

 

Guide to Windows universal apps

  • możemy targetować aplikację także na wybraną rodzinę urządzeń (np. desktop) lub wybrane grupy urządzeń (np. desktop  i mobile), nie musimy zawsze pisać aplikacji na wszystko
  • możemy też wykluczyć niektóre wersje w danej rodzinie urządzeń
  • istniejące aplikacje Silverlight i WinRT uruchamiają się na Windows 10, zachowując wygląd i zachowanie, po upgradzie do WinRT 10-tki mogą wystąpić  różnice
  • współczynniki skalowania kompatybilne z Android i iOS (400%, 200%, 100%)
  • nowy InkCanvas / InkPresenter w XAML (m.in możliwość umieszczenia powstałej treści w innym elemencie UI)
  • własna obsługa gestów
    • nowy CoreInput - niskopoziomowe przechwytywanie w głównym wątku lub w wątku w tle
    • PointerInput - zunifikowana obsługa dotyku, myszy i pióra korzystająca z CoreInput
    • PointerDevice - odpytanie urządzenia o jego możliwości
  • najnowsza wykładnia:  XAML razem z C++/.NET daje “natywny experience”,  JavaScript współdziała z “cross-platformowym” HTML (ani słowa o WinJS, czyżby mała rezygnacja, że aplikacja HTML5 to jednak nie taki natywny experience jak XAML ?  byłoby to kolejne upodobnienie do możliwości Android i iOS, ale jakby krok wstecz)
  • w dokumentacji API patrzymy na klasę urządzeń (np. Windows.UI.Core.SystemNavigationManager to “universal”)
  • publikacja w Store nie jest jeszcze możliwa

wtorek, 7 kwietnia 2015

Windows 10 - co nowego po świętach

Święta i po świętach, pora zrobić podsumowanie najnowszych informacji.

W życiu publicznym, co jakiś czas zdarzają się medialne przecieki, podobnie dzieje się w naszej działce, a może nawet i częściej. Na rozgrzewkę polecam filmik przedstawiający niepubliczny build 12534 Windows 10 for phones z przeglądarką Spartan, nową aplikacją do maili i nowym kalendarzem (nagranie po chińsku).

Wyciekiem większego kalibru jest wyciek buildu 10051 Windows 10 do Internetu. Zawiera on nowe aplikacje do poczty i kalendarza. Widać trendy stylistyczne:  obowiązkowy już pasek boczny,  komendy u góry robiące czasami flirt z wstażkami Office, większa gama kolorów, inne ikony. Od tego buildu aplikacje uniwersalne na desktopie pokazują zamiast file pickera okno bazujące na oknie wyboru plików z eksploatora. Kolejny krok powrotu do desktopa. Przeglądarka Spartan otrzymała menadżer pobierania plików oraz opcję otworzenia strony przez Internet Explorer.

Na koniec trzeci przeciek, tym razem chodzi o Redstone - kodową nazwę następnej aktualizacji Windows, już po wydaniu Windows 10.

Linki:

środa, 1 kwietnia 2015

10049, Spartan !

Szum związany z “10”-tką nie ustaje. Teraz hitem medialnym jest Spartan. Każdy może go mieć, wystarczy tylko być insiderem i zainstalować build 10049 (aktualizacja przez Windows Update). Swoją drugą instancję 9026 zupdatowałem do tego wydania. Czemu nie zrobiłem tego samego z 10041, na którym mam narzędzia? Otóż oficjalnie wiadomo, że narzędzia nie działają dobrze na 10049 (problem z Hyper-V i emulatorami, wykrzaczające się designery XAML). W Windows z narzędziami należy ustawić update na Slow Ring, aby samoistnie aktualizacja nam się nie pobrała.

spartan

10049 to w zasadzie 10041 wzbogacony o Spartana. Jak przyjrzymy się dokładniej, to odkryjemy, że niektóre aplikacje zmieniły skórkę z ciemnej na jasną np. kalkulator, alarmy. W Windows Store (Beta) znajdziemy też preview aplikacji do muzyki i wideo (także z jasnymi skórkami). Dodatkowo jest tajemnicza, nie działająca aplikacja Bio Enrollment, która kojarzy się z zapowiadaną funkcjonalnością Hello Windows.

screen_shot_2015-03-31_at_1_14_30_pm_story

Linki:

Przy okazji  wspomnijmy też o Windows 10 for phones. Zostały odkryte opcje związane z przezroczystością kafelków. Wyciekły także zdjęcia z buildu 12531 (wersja chińska).

20150331_165843_655

Linki: