środa, 31 października 2012

Po MTS 2012

Już mamy za sobą tegoroczny MTS. Działo się wiele, trudno wszystko wymienić. Zanotuję jedynie kilka uwag z mojego punktu widzenia.

W tym roku miałem przyjemność być ATE w sekcji Windows 8. Razem z dwoma kolegami mieliśmy okazję zaobserwować, jak nowy system odbierany jest przez uczestników konferencji i jakie zagadnienia techniczne interesują ich najbardziej. Była okazja, by rozwiać pewne wątpliwości i zademonstrować siłę nowych rozwiązań, będących elementami nowego interfejsu Modern UI (do niedawna zwanego Metro). Widać duże przywiązanie deweloperów do platformy .NET, C#, XAML, często są to osoby – podobnie jak ja – wywodzące się z Silverlight. Zwykle tego rodzaju aplikacje pisze się także na Windows Phone, a tam obecnie nie ma projekcji na HTML5, więc aplikacje XAML są uzasadnionym wyborem. Może to tłumaczyć, czemu nie natrafiłem na osobę używającą WinJS. Z pewnością aby wejść w HTML5 i JS trzeba przełamać pewne stereotypy, pewne uprzedzenia, zainwestować trochę czasu i potem zobaczymy, że tworzenie aplikacji Store dla Windows 8 jest… równie łatwe i przyjemne jak w C# i XAML, czasami może nawet… szybsze. Obecnie stawiam znak równości między aplikacjami XAML i HTML5 na WinRT, przy czym jeśli działamy równocześnie z Windows Phone, to XAML pozostaje sensowniejszym wyborem. WinJS powinno natomiast przyciągać web deweloperów, ponieważ nie muszą uczyć się XAML-a i mogą wykorzystać tutaj sporo swoich umiejętności.

WP_000056

Przy naszym stanowisku na drugi dzień ustawiono duży ekran z funkcją multi-touch produkcji Sharpa, który dość szybko stał się atrakcją turystyczną. Magia dużego ekranu zadziałała i pozwoliła zademonstrować sporej liczbie osób możliwości nowego systemu i poszczególnych aplikacji. Nasze stoisko odwiedził również honorowy gość konferencji generał Roman Polko.

WP_000076

W tym roku postanowiłem dla odmiany wpaść na trzy sesje … z mojej działki (pełniąc podobną rolę na jednym z poprzednich MTS wybierałem się na sesje o innej tematyce). I muszę przyznać, że podobały mi się, mimo że podawane na nich informacje były dla mnie… przewidywalne. Musi to oznaczać, że były prowadzone ciekawie i mogły zainteresować każdego.

Wpadłem też po sąsiedzku na stanowisko z Office 2013/365 i pozyskałem parę nieoficjalnych newsów, które potwierdziły moje przypuszczenia odnośnie dalszego rozwoju Office, co może być też wyznacznikiem kierunku zmian także dla innych dużych desktopowych aplikacji.

Odwiedziłem też stoiska z laptopami, tabletami i ekranami dotykowymi. Mimo, że nie jest mi to obce, to muszę przyznać, że… pobawiłem się tam chwilkę (m.in komponując muzykę na dużym ekranie).

WP_000059

Nokia na swoim stoisku prezentowała najnowsze swoje telefony Lumia z systemem Windows Phone 8. Przyjrzałem się im uważnie weryfikując podawane w sieci informacje. Z pewnością Nokia Lumia 920 to smartfon, który każdy chciałby mieć (szkoda, że tym telefonem nie robiłem zdjęć). Była też okazja porozmawiać z zagranicznym gościem zajmującym się rozwojem NFC i zobaczyć na dwóch telefonach przesyłanie zdjęcia metodą Tap + Send oraz odczytywanie informacji z taga przez telefon (prezentacja na drugi dzień pozwoliła mi natomiast zwiększyć wiedzę na temat standardów NFC i zobaczyć bibliotekę ułatwiającą implementację, którą można pobrać nugetem).

A tak poza tym można spotkać - jak to na takich imprezach - różnych znajomych, pogadać, wymienić się informacjami.

Tak więc podsumowując na pewno warto uczestniczyć w MTS, nawet jak się jest na bieżąco z nowymi rzeczami.

To było opóźnione podsumowanie z MTS, teraz jestem już myślami z nowym Windows Phone 8 SDK oraz oglądam nagrania z tegorocznej konferencji BUILD, ale na te tematy już w następnych postach.

Brak komentarzy: