czwartek, 10 grudnia 2009

Silverlight 4 Beta - od nowa Polska ludowa ;)

Silverlight jest chyba najszybciej rozwijaną platformą Microsoftu. Ledwie minęło kilka miesięcy od finalnej wersji 3, a już oczy świata są skierowane na jego następcę Silverlight 4 – zaprezentowanego w wersji beta na ostatniej konferencji PDC. A więc od nowa Polska ludowa! To znaczy ta fraza zupełnie tu nie pasuje merytorycznie , ale jakoś sam rym mi tu przypasował, by oddać ducha sytuacji. Tak więc wszystkich oczekujących tu jakiegoś głębszego znaczenia tych słów, muszę rozczarować –:)

Oczywiście znów staram się dotrzymać tempa i teraz zaczynam żyć w świecie Visual Studio 2010 i Silverlight 4. To czego spróbuję na bieżąco publikuję.  Jedno jest pewne – coraz fajniejsze rzeczy można robić w oparciu o standardowe komponenty.

silverlight_webcam_2

wtorek, 3 listopada 2009

Poznań: Silverlight 3, Blend 3, .NET Ria Services na żywo

SL3_Blend3_RiaServices 

Poznań to pierwsze miasto, które odwiedziłem w ramach swoich wystąpień na grupach .NET poza granicami Krakowa. Poznańska Grupa .NET to moim zdaniem wręcz idealne miejsce na prezentacje. Nie inaczej było w ostatni czwartek, kiedy w Poznaniu dane było mi zaprezentować najciekawsze elementy Silverlight 3, Blend 3 oraz .NET Ria Services. Duża aktywność słuchaczy uczyniła spotkanie bardzo wartościowym, także dla mnie.  Ze względu na czas skrótowo przedstawiłem .Net Ria Services (co z pewną premedytacją przed wystąpieniem sobie założyłem). Nie przeszkadza mi to zaliczyć spotkanie do najbardziej udanych. Zaakcentowałem, to na czym najbardziej mi zależało. Nigdzie też do tej pory nie wytworzyła taka luźna, miejscami wręcz rozrywkowa atmosfera –:)

Tym razem przedstawiłem zupełnie nową prezentację, będącą niejako podsumowaniem moich prac z ostatnich miesięcy już po premierze finalnej wersji najnowszej odsłony platformy Microsoftu dla aplikacji RIA . Przygotowałem na tę okazję dość spory materiał video, kierując się zasadą, że lepiej po prostu daną rzecz pokazać niż długo o niej prawić. Najbardziej jestem zadowolony z najdłuższej produkcji Expression Blend 3 - cz.1 demonstrującej przekrojowo większość możliwości SketchFlow. Poniżej zamieszczam wszystkie materiały.

Prezentacja PowerPoint

Praktyczne przykłady

Nagrania video używane przy prezentowaniu


Silverlight 3 - cz.1


Silverlight 3 - cz.2


Expression Blend 3 - cz.1


Expression Blend 3 - cz.2


Expression Blend 3 - cz.3


.NET Ria Services July 2009 CTP - cz.1


.NET Ria Services July 2009 CTP - cz.2


.NET Ria Services July 2009 CTP - cz.3


.NET Ria Services July 2009 CTP - cz.4

P.S  Dziękuję liderom grupy za wyprawę na miasto oraz za pomoc w różnych sprawach.

czwartek, 6 sierpnia 2009

Gdzie jest Marcin ?

silverlight3coming

Na okres wakacji z nowym Silverlight zaszyłem się tu.  Czasu nie marnuję, wciąż się edukuję, nowe posty publikuję …

wtorek, 7 lipca 2009

Wyjaśnienie odnośnie poprzedniego posta

Czytając mojego wczorajszego posta pewnie wielu z Was zdziwiło tajemnicze zdjęcie z miasta Ułan Bator oraz napis z nieistniejącą datą 31 czerwca 2009. Otóż - jak się domyślacie - był to wakacyjny żart z mojej strony. Natomiast prezentacja o najnowszym wydaniu “Oslo” jest jak najbardziej prawdziwa i postanowiłem ją po prostu udostępnić dla wszystkich w Internecie. Z drugiej strony jakby mi ktoś zaproponował wyjazd w tak egzotyczne miejsce na Ziemi, to czemu nie ?

poniedziałek, 6 lipca 2009

Oslo w stolicy M

Stosunkowo długo nic nie pisałem. W tym czasie zdążyłem m.in zapoznać się dość gruntownie z najnowszym “Oslo” May CTP i pierwszą publiczną odsłoną edytora “Quadrant”. Poniżej zamieszczam najnowszą wersję swojej prezentacji o “Oslo”. Niektóre zagadnienia zostały opracowane całkowicie od nowa (np. część poświęcona edytorowi “Quadrant”), pojawiły się zupełnie nowe zagadnienia, niektóre rzeczy zniknęły, poza tym wprowadziłem szereg drobnych modyfikacji. Wszystkie te zmiany są … odzwierciedleniem zmian, jakie wprowadzili twórcy technologii oraz pewnych własnych przemyśleń i eksperymentów.

800px-Gandantegchinlen_Khiid_Monastery

Prezentacja:  “Oslo” May 2009 CTP  (Ułan Bator 31.06.2009)



piątek, 5 czerwca 2009

Podsumowanie ostatniego tygodnia maja 2009 cz.2 i coś ponadto

Czas biegnie szybko. Zamierzałem się opisać swoje wrażenia z imprezy CodeCamp w Krakowie na początku tygodnia, a tymczasem już mamy kolejny weekend. Tak więc do tego posta trafi też coś ponadto.

Zacznijmy od CodeCampa.  Moim zdaniem impreza wypaliła i była bardzo udana. Od jej zakończenia wiele osób podzieliło się już na łamach blogów swoimi wrażeniami. Myślę, że ogólnie moje odczucia nie różnią się od innych uczestników. Natomiast jak każdemu widzowi nasunęło mi się trochę różnych przemyśleń w związku z różnymi prezentacjami. Niektórymi z nich podzielę się tutaj.

SOLID - zagadnienia przedstawione bardzo sprawnie i klarownie. Jeśli chodzi o to, by pisać aplikacje w przemyślany i skalowalny sposób, to myślę, że tę ideę popierałem od zawsze. Nigdy nie byłem zwolennikiem prowizorek… Natomiast jako zwolennik nowych technologii, nie do końca podzielam pewne dystansowanie się autora od nich. Uważam, że nowe rozwiązania tylko mogą tej idei dopomóc.

Programowanie równoległe i rozproszone w VS 2010 - ta sesja uświadomiła mi kilka aspektów, które w prezentacjach które obejrzałem wcześniej nie były dobrze wyartykułowane czy nazwane wręcz po imieniu. Bardzo dobrze wyjaśnione wiele spraw, praktyczne demonstracje, a także zbiór ciekawostek z przyszłości. O ile temat wcześniej średnio darzyłem sympatią, o tyle teraz zostałem zachęcony, by w praktyce z tym poeksperymentować. Brawo.

Windows Azure - spojrzenie na tę sesję zależy od perspektywy z jakiej się patrzy. Jeśli spojrzeć z perspektywy osoby, która tylko słyszała nazwę (lub nawet i nie), to jest bardzo klarowne wprowadzenie w temat. Z tego, co wiem takie było właśnie zamierzenie autora i w mojej ocenie dobrze je zrealizował. Natomiast osoba, która trochę liznąła temat, poczytała książeczkę z opisem idei, tylko nie znalazła jeszcze czasu by w praktyce otworzyć Visual Studio i coś w tym zrobić (np. ja) może poczuć duży niedosyt.

Workflow Foundation 4.0 - obiektywnie mi się bardzo podobało. Dlaczego? Bo zostało przekazane dużo fachowej wiedzy w wyczerpujący sposób. Było też dużo praktycznych demonstracji z użyciem Visual Studio 2010. Tego oczekiwałem i to dostałem.

ASP.NET MVC – liczyłem że zapoznam się z bardziej dogłębnie z tą technologią, zostaną przedstawione jakieś praktyczne przykłady czy wręcz aplikacje w Visual Studio. Myślałem, że chociaż pół prezentacji będzie o MVC i że zostanie to dokładnie porównane z klasycznym ASP.NET. I zawiodłem się …  Niemniej autor dobrze wyjaśnił nowe elementy w samym ASP.NET 4.0 i tematykę AJAX 4 łącznie z JQUERY. Tak więc moja wiedza się poszerzyła, warto było posłuchać. Ideowo trochę się nie zgadzam, że lepiej pozostać przy starym mimo, że nie zawsze dobre rozwiązania są promowane, ale jest to dobrze znane. Większy nakład w niektórych przypadkach może się potem zwrócić, łatwiej np. taką aplikację testować.

Myślę, że to tyle moich przemyśleń o tegorocznym CodeCamp. Teraz wspomnę jeszcze krótko o swojej wyprawie do Łodzi, jaka miała miejsce w tym tygodniu.

10 spotkanie  Łódzkiej Grupy Profesjonalistów IT & .NET niejako zamknęło tryptyk moich wystąpień z przełomu maja i czerwca nt. .NET RIA Services, Silverlight 3 i ASP.NET Dynamic Data. Pragnę podziękować liderom grupy za spotkanie na mieście przed spotkaniem, a publiczności za to, że bardzo uważała i zadawała szczegółowe pytania. Zdecydowanie warto było wybrać się do Łodzi.

piątek, 29 maja 2009

Ostatni tydzień maja 2009 – krótkie podsumowanie cz.1

Uważam, że w bieżącym tygodniu jest kilka faktów godnych odnotowania – dlatego postanowiłem zrobić jakieś podsumowanie w dwóch częściach. Dlaczego w dwóch? Pamiętajmy, że ten tydzień się jeszcze nie skończył, a w weekend szykuje się ważna impreza, jakim jest bez wątpienia CodeCamp. Ale o tym napiszę w drugiej części podsumowania …

Z mojej perspektywy niewątpliwie w tym tygodniu były znaczące dwa wydarzenia – ukazanie się nowej odsłony “Oslo” oraz wyprawa na Śląsk.

Co do nowego “Oslo” nie mogę na razie wiele powiedzieć poza tym, że zmiany są dość znaczące, wprowadzono nowe funkcjonalności, zmieniono nieco “M”, zmieniono część narzędzi, a “Quadrant”  w publicznej odsłonie mało przypomina poprzednie wydania – prezentuje się wręcz na ich tle bardzo ascetycznie. Potrzebuję trochę czasu, by rozpoznać, co dokładnie uległo zmianie. Jestem tego bardzo ciekaw (a w szczególności nowego “Quadranta”), więc bardzo prawdopodobne, że niedługo coś więcej na ten temat więcej napiszę…

012

W tym tygodniu wpadłem też na Górny Śląsk, by przedstawić możliwości .NET RIA Services we współpracy z Silverlight  i ASP.NET. Zostałem zaproszony na XVI spotkanie Śląskiej Regionalnej Grupy Microsoft i Polish SQL Server User Group (PLSSUG) Katowice, które w tym miesiącu odbyło się - jak wskazuje nazwa drugiej społeczności - w Katowicach. Spotkanie pierwszorzędne, była też okazja porozmawiać z lokalnymi liderami i przespacerować się ulicami miasta. Tak więc bardzo pozytywnie traktuję czas tutaj spędzony. 

poniedziałek, 25 maja 2009

.NET RIA Services na Warmii i Mazurach

W ostatni czwartek miałem przyjemność aktywnie uczestniczyć w drugim spotkaniu społeczności Microsoft Warmii i Mazur - Olsztyn Microsoft User Group (OLMUG). Opowiedziałem o najnowszym wydaniu .NET RIA Services (May Preview) oraz o jej współdziałaniu z Silverlight 3. Skrótowo wspomniałem też o integracji nowych serwisów z  ASP.NET i ASP.NET Dynamic Data.

017

Chciałbym liderowi grupy Jackowi Barcikowskiemu serdecznie podziękować za zorganizowanie spotkania, pokazanie miasta i wręczenie związanych z nim materiałów (piękne zdjęcia!), spotkanie z częścią grupy w knajpie. Wszystko było naprawdę dobrze zaplanowane, a spotkania w centrum literackim moim zdaniem mają swój urok. Wtedy spotkanie jest otwarte i każdy może podejść i posłuchać, a jednocześnie nie jest to pub… Myślę, że gdyby zrobić taki eksperyment w u nas w Empiku na Rynku,  mogłoby być ciekawie… 

Z uwagi na to, że wcześniej nie pisałem jeszcze tutaj o najnowszym wydaniu .NET RIA Services, dokonam teraz krótkiego podsumowania zmian w tej technologii. Ogólnie rzecz ujmując majowe wydanie jest buildem stabilizacyjnym i zawiera głównie poprawki zgłoszonych bugów. Zasadniczo wszystko, co dotyczyło poprzedniej wersji jest nadal aktualne. Dokumentacja oraz API w zasadzie nie uległy zmianie. Dotychczasowe przykłady kompilują się i wykonują na nowym Preview (czasami zdarza się zmiana zachowania, np. EntityChangeSet.ToString() już nie zwraca napisu złożonego z interesujących nas informacji).

Zatem co nowego? O nowościach tego wydania można przeczytać np. tutaj. Kilka uwag do niektórych zamieszczonych tam punktów: 

  • New Business application Template  - szablon ten wcześniej był dostępny w formie przykładu, obecnie został zintegrowany. Różnice są kosmetyczne, drobne zmiany w nazewnictwie, poprawki literówek, miejscami refaktoryzacja kodu.
  • Authentication Sample – 2 przykłady.
    •  AuthWithASPDotNet – ta sama koncepcja, co używana w szablonie Business Application Template. Dodatkowo pokazane są odczyt i edycja profilu użytkownika.
    •  AuthWithEf -  kod klienta jest ten sam! Dziedziczymy z AuthenticationBase<T> i  nadpisujemy kilka metod, w których komunikujemy się ze swoją bazą danych, zamiast z domyślnym providerem ASP.NET. W tym przykładzie komunikację oparto na innym serwisie domenowym w wersji z EF.
  • XML Metadata provider Sample – przykład wykorzystujący nową infrastrukturę dla metadanych (IMHO – najistotniejsza nowość w wydaniu majowym). Wprowadzona została koncepcja providerów metadanych (DAL i związanych z danym typem). Domain serwisy korzystają ze swoich domyślnych providerów, by uzyskiwać metadane np. z bazy SQL. W generowanych encjach klienta są one mergowane z metadanymi podanymi przez programistę, które mają wyższy priorytet.  Można pisać własne providery, które będą dokładać metadane w czasie kompilacji / runtime. Przykład stanowi provider pobierający metadane z pliku XML, będącego zasobem assembly serwisu domenowego.
  • Linq2Sql Domain Provider Sample – przykład pokazujący jak pisać własny rodzaj serwisu domenowego, który komunikuje się z danym źródłem danych (owszem zawsze możemy bezpośrednio z klasy DomainService, ale np. przy korzystaniu z NHibernate może wygodniej jest stworzyć dedykowany rodzaj serwisu, podobnie jak dla LinqToSql predefiniowano LinqToSqlDomainService). Aby stworzyć własny rodzaj serwisu domenowego, należy napisać dla niego provider metadanych DAL oraz nadpisać kilka metod do procesowania danych.
  • Integracja serwisu domenowego z ASP.NET Dynamic Data (IMHO – druga najważniejsza nowość w wydaniu majowym). ASP.NET Dynamic Data ma na celu automatyzację budowy interfejsu użytkownika. Powiedziałbym, że pod względem obsługi szablonów i metadanych jest nawet lepiej niż obecnie w SL3 – mamy obsługiwane więcej metadanych oraz możemy definiować szablony dla pól, stron, encji, filtrów…

Poniżej zamieszczam materiały z wystąpienia w Olsztynie, w których uwzględniłem najnowsze wydanie .NET RIA Services.

Prezentacja PDF

Przykłady

Nagrania video używane przy prezentowaniu

Domain services & ASP.NET Dynamic Data from Marcin Kruszyński on Vimeo.

Wcześniejsze materiały video

środa, 29 kwietnia 2009

Innowacje w Silverlight 3 - awangarda z nutką kontrowersji

Jeśli NIE pasjonują Cię nowe technologie i uważasz, że NIE należy się ich uczyć i lepiej skupić się wyłącznie na utrzymaniu tego, co już kiedyś ktoś przed Tobą napisał, poniższe video NIE jest z pewnością dla Ciebie.  Jeśli interesują Cię tylko aplikacje biznesowe i NIE czujesz potrzeby zrobienia czasami czegoś zupełnie innego (tzn. nie związanego z bazą danych i formularzami) również lepiej NIE oglądaj tego.  Osoby bojące się złamania panujących konwencji i chwili szaleństwa  NIE mają tu czego szukać. 


Innowacje w Silverlight 3 from Marcin Kruszyński on Vimeo.

W materiale pokazuję nowe elementy Silverlight 3 na bazie dość nietypowej aplikacji, gdzie do powiedzenia więcej miał artysta niż rzemieślnik. Stworzyłem ją na zasadzie pełnej improwizacji, wizja powstawała w trakcie tworzenia w ramach wolnego czasu. Wychodzimy od importowania grafiki, a kończymy na interaktywnej reklamie z elementami gry. I to wszystko niemalże bez linijki kodu!

Prezentuję następujące zagadnienia: import grafiki Photoshopa w Expression Blend 3, tworzenie dowolnej kontrolki z innego obiektu, behaviory, Sketch Flow, pixel shadery, obroty 3D, animation easing, tryb offline i out of browser, local messaging. To tylko przykłady nowych elementów Silverlight 3, którymi warto się zainteresować. Jest ich znacznie więcej.

Przy okazji zweryfikowałem w praktyce też niektóre przykłady i biblioteki dotyczące Silverlight 3 pokazywane na konferencji MIX (m.in zachowania z elementami fizyki i rozpoznające gesty myszy, kulki i szachy wykorzystujące komunikację lokalną, "czerwone video" przy niewłaściwie ustawionych parametrach cashingu i akceleracji sprzętowej).

Filmik w swoim założeniu pełni rolę zwiastuna prezentacji, dlatego jest dość krótki i nie zdradza zbyt wielu szczegółów technicznych...  Być może kiedyś dokładnie o nich opowiem grupie zainteresowanych osób lub napiszę coś więcej na blogu.

niedziela, 19 kwietnia 2009

.NET RIA Services & Silverlight 3

Ostatnio wspominałem, że napiszę coś o nowym Silverlight 3. Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu. Zdążyłem zapoznać się z większością nowości oferowanych w nowym Silverlight, ale największe wrażenie wywarły na mnie .NET RIA Services.

Znacznie ułatwiają pisanie wielowarstwowych aplikacji biznesowych. Zdaje się, że nie mieliśmy do tej pory doczynienia z tak wysokim poziomem abstrakcji, przy jednocześnie dużej elastyczności w dostosowywaniu komponentów do własnych potrzeb. Kto leniwy czy się spieszy, ten może stworzyć sobie aplikację nawet bez linijki kodu. Kto chce mieć większą kontrolę może wyręczyć lub wspomóc automat, tam gdzie tego potrzebuje. .NET RIA Services niekoniecznie muszą współpracować z Silverlight. Dla tej technologii powstało najwięcej obecnie komponentów, ale mamy także kontrolkę dla ASP.NET, a w przyszłości planowane jest także wsparcie dla WPF i AJAX-a.

Myślę, że trudno wszystko opisać! Najlepiej jest to po prostu zobaczyć na żywych przykładach! Tą ideą kierowałem się także wygłaszając prezentację na ten temat na ostatnim spotkaniu KGD.NET w Krakowie. Poniżej zamieszczam materiały z tego wystąpienia - może się komuś przydadzą.

Prezentacja PDF

Nagrania video używane przy prezentowaniu


.NET RIA Services & Silverlight 3: Aplikacja biznesowa - odc.1


.NET RIA Services & Silverlight 3: Aplikacja biznesowa - odc.2


.NET RIA Services & Silverlight 3: obsługa błędów


.NET RIA Services & Silverlight 3: Aplikacja biznesowa - odc.3


.NET RIA Services & Silverlight 3: Aplikacja biznesowa - odc.4


.NET RIA Services & Silverlight 3: DataForm


.NET RIA Services & Silverlight 3: Aplikacja biznesowa - odc.5


Silverlight 3: Nawigacja


.NET RIA Services & Silverlight 3: SEO

Wszystkie materiały (prezentacja, przykłady, filmy)

niedziela, 22 marca 2009

Silverlight we Wrocławiu

Pisząc o Silverlight powinienem teraz napisać coś o Silverlight 3 Beta 1 zaprezentowanym na ostatniej konferencji MIX. Zacząłem zgłębiać newsy, oglądać relacje video, instalować narzędzia,  ale dziś ... nie napiszę o tym. Proszę mi wybaczyć ;)

Wczoraj miałem przyjemność być jednym z prowadzących szkolenie Silverlight w Sharepoint we Wrocławiu w ramach PGS. Moja rola polegała na pokazaniu tajników Silverlighta jako technologii samej w sobie. Część poświęconą integracji z Sharepoint poprowadził Michał.

IMG_3280_JPG

Szkolenie okazało się świetną imprezą, uczestnicy byli bardzo aktywni, a  mnie się bardzo dobrze prowadziło. Co ciekawe wydarzenie wykroczyło poza ramy lokalne. Przyjechał kolega z Poznania (PGD.NET) oraz 2 uczestników ... z Krakowa. 

Podziękowanie dla Michała za dłuuugie oprowadzenie po mieście, zapewnienie noclegu, spotkanie w knajpie i organizację całości. Wszystko zostało zaplanowane i przewidziane w najdrobniejszych szczegółach. Myślę, że to spotkanie dobrze pokazało integrację polskich społeczności związanych z różnymi technologiami Microsoft z różnych miast.

sobota, 7 marca 2009

4 Developers

Dziś w Krakowie odbyła się  konferencja 4 Developers.  Miałem występ poświęcony modelowaniu w "Oslo", który wpisuje się w cykl moich ostatnich wystąpień. Z uwagi na dość ograniczony czas opracowałem skróconą wersję mojej prezentacji. Mam jednak nadzieję, że udało mi się zainteresować tematem słuchaczy.

logo_pl

Na konferencji byłem również widzem i obejrzałem niektóre sesje. Nasza grupa .NET miała niemały wkład w agendę w ścieżce .NET.  Marcin Celej pokazał nową bibliotekę Microsoft do tworzenia profesjonalnych wykresów (m.in z zakresu finansów). Mateusz Kierepka pozwolił nam się oddalić w przyszłość, w której dzieci programują gry (skłoniło mnie to do refleksji). Bardzo interesujący okazał się  .NET Underground, na którym wystąpiło "trzech tenorów": Szymon Kobalczyk, Mateusz Kierepka oraz Daniel Biesiada (Microsoft). Szymon przedstawił  multi-touch w Windows 7  w oparciu o surface "domowej" roboty, Mateusz - układ elektroniczny z mikro .NET (aby go powiększyć publiczności użyto powiększalnika), a Daniel pokazał pisanie pixel shaderów w WPF.

Jednym słowem bardzo pozytywne wrażenia z konferencji. Są ludzie, którzy interesują się przyszłościowymi rozwiązaniami, a takie wypełniały dzisiejszy dzień.

środa, 4 marca 2009

Oslo w Rzeszowie

W kolejnym mieście miałem okazję opowiedzieć o "Oslo". Tym razem kolej przyszła na Rzeszowską Grupę .NET. Wczorajsze spotkanie było wyjątkowe z uwagi na to, że rozpoczynało działalność grupy.

W Rzeszowie odbyła się premiera najnowszej wersji mojej prezentacji o "Oslo", która została oparta na styczniowym CTP. Opracowałem również  nowy przykład demonstrujący modelowanie w języku "M" oraz tworzenie własnego języka dziedzinowego.

Poniżej zamieszczam materiały z tego wystąpienia:

Prezentacja PowerPoint wraz praktycznymi z przykładami

 Nagrania video używane przy prezentowaniu


"Oslo" SDK January 2009 CTP - DEMO 1: Model „M” from Marcin Kruszyński on Vimeo.


"Oslo" SDK January 2009 CTP - DEMO 2: Język dziedzinowy from Marcin Kruszyński on Vimeo.

"Quadrant"

P.S  Dzięki za pokazanie starego miasta i podwiezienie na dworzec.

poniedziałek, 2 marca 2009

Drugi przykład z prezentacji zgodny już z "Oslo" SDK January 2009 [aktualizacja]

Ostatnio analizowałem, co trzeba zmienić by przykład "Spork" z "Oslo" Developer Center zadziałał na nowym SDK. Na tym przykładzie bazował mój drugi przykład z prezentacji (końcówka dema nr.2).  Wystarczy więc poddać go podobnym czynnościom, aby zaczął działać z nowym CTP.

Aktualizacja
Po opublikowaniu przez Microsoft odświeżonych przykładów dokonałem ich analizy i zmieniłem nieco implementację również w moim przykładzie. Poniżej zamieszczam jego najnowszą wersję:

wtorek, 3 lutego 2009

Zmiany w nowym "Oslo" CTP

Zaczynam przyglądać się bliżej nowemu CTP.  Najpierw postanowiłem sprawdzić swoje przykłady z ostatniej prezentacji. Zowocowało to opisem zmian, które rzuciły mi się w oczy.

Podstawowy przykład nr.1 o nazwie  NetMeeting (demonstrowany w demie nr. 1 i przez większość dema 2) nie wymaga dużych zmian. Jeśli nie korzystamy z kodu .NET to nie musimy nic zmieniać, natomiast w aplikacji parsującej trzeba zmienić kod odpowiadający za załadowanie parsera z obrazu gramatyki oraz parsowanie. Dobrze jest też założyć repozytorium zupełnie od nowa oraz wszystko przekompilować. Zaktualizowany przykład umieszczam poniżej:

Jeśli chodzi o przykład Microsoftu MWindow oraz przykład nr.2 z językiem dziedzinowym ala Visual Basic do opisu interfejsu użytkownika (pokazywane w końcowej części demonstracji nr.2), to obecnie nie dysponuję jeszcze wersjami zgodnymi z nowym CTP. Nie kompilują się z uwagi na różne zmiany w API :(

Czekam na newsy i nowe przykłady na "Oslo" Developer Center, a tymczasem mogę rzucić okiem na dokumentację dołączoną do nowego SDK ...

niedziela, 1 lutego 2009

"Oslo" - nowe CTP !

W środę i czwartek prezentowałem modelowanie w "Oslo" na bazie pierwszego CTP, które ukazało się pod koniec października zeszłego roku. Podświadomie przeczuwałem, że niedługo powinna się ukazać nowsza wersja, bo minęło już parę miesięcy. No i proszę - w piątek Microsoft udostępnił nam nowe wydanie sygnowane jako "Oslo" SDK January 2009 CTP.  Jest też dokument opisujący zawartość SDK oraz zmiany. Na pierwszy rzut oka nie wydają się zbyt duże (m.in zmiany w gramatyce). Patrząc pobieżnie  również zawartość SDK nie różni się znacząco od poprzedniej wersji. Niezwłocznie trzeba sprawdzić czy działają dotychczasowe przykłady. Z niecierpliwością czekam na nowe przykłady, showcasty, artykuły i inne materiały na temat nowego CTP !

piątek, 30 stycznia 2009

Oslo, ale w Krakowie i Poznaniu

Jak zauważyliście ostatnio mało pisuję na bloga. Co ciekawe nie wynika to z wypalenia twórczego, wręcz przeciwnie obecnie zajmuję się ciekawymi tematami i biorę udział w różnych wydarzeniach społeczności .NET. Mam też nadzieję, że uda mi się jednak znajdować trochę czasu, by coś pisać ...

Obecnie "rządzą" u mnie dwie technologie:  Silverlight oraz  -  nowość z PDC - "Oslo". Obecnie prowadzę warsztaty z Silverlight m.in w ramach Silverlight Study Group w Krakowie. 

W tym tygodniu miałem wystąpienia na temat "Oslo" w Krakowie i Poznaniu (w ramach grup .NET).  Prezentacja jest dość obszerna, bo starałem się dogłębnie zbadać temat i włożyłem w nią "dużo serca". W Krakowie miałem ok. godziny, więc starałem się skupić na zasadniczych rzeczach wg. przemyślanego wcześniej scenariusza (kilka razy z premedytacją powiedziałem wręcz czego nie pokażę). Bardziej jestem zadowolony z występu w Poznaniu - miałem tam prawie 2 godziny i pokazałem materiał w znacznie szerszym wymiarze, a na spotkaniu panował wyjątkowy klimat. Można powiedzieć, że tak naprawdę to w Poznaniu moja prezentacja miała swoją pełną premierę. A tak poza tym dziękuję grupie .NET w Poznaniu za ciepłe przyjęcie oraz pokazanie miasta po zakończeniu spotkania -:)

Poniżej zamieszczam materiały z mojej prezentacji:

Prezentacja PowerPoint wraz praktycznymi z przykładami

Nagrania video używane przy prezentowaniu


"Oslo" - DEMO 1: Pierwszy model „M” from Marcin Kruszyński on Vimeo.


"Oslo" - DEMO 2: Własny język dziedzinowy from Marcin Kruszyński on Vimeo.


"Oslo" - DEMO 3A: "Quadrant" - wprowadzenie from Marcin Kruszyński on Vimeo.


"Oslo" - DEMO 3B: "Quadrant" - budowanie workflow from Marcin Kruszyński on Vimeo.
"Oslo" - DEMO 3B: "Quadrant" - budowanie workflow (wersja light)


"Oslo" - DEMO 3C: "Quadrant" - customizacja wyglądu from Marcin Kruszyński on Vimeo.
"Oslo" - DEMO 3C: "Quadrant" - customizacja wyglądu (wersja light)

Uwaga:  Oryginalne pliki WMV z lepszą jakością obrazu można pobrać ze strony Vimeo (po dokonaniu darmowej rejestracji).

Zgłosiłem też swój angaż do paru jeszcze przedsięwzięć społeczności .NET, zobaczymy co z tego wyniknie.