niedziela, 19 sierpnia 2012

Windows 8 RTM & Visual Studio 2012 RTM - pierwsze wrażenia

W ostatnich dniach ukazały się Windows 8 w wersji finalnej dla deweloperów (kompilacja 9200) oraz finalne Visual Studio 2012 (wraz z finalnym .NET 4.5). Dziś parę zdań na ich temat.

Linki do pobrania wszystkiego (systemu i wszystkich narzędzi) zostały umieszczone na stronie Downloads for Metro style app development. Jeśli chodzi o podstawowe narzędzia, czyli Visual Studio 2012 z Blendem, to oprócz domyślnej wersji Visual Studio Express 2012 for Windows 8, można też korzystać z jednej z wersji Visual Studio 2012.

win8_rtm

Jeśli chodzi o sam Windows, to w stosunku do wcześniejszych wersji mamy inną domyślną kolorystykę, znacznie ładniejsze tapety na pulpit i na lock screen (nie widziałem tego rysunku już gdzieś na jakiejś konferencji MS?) oraz możliwość konfigurowania tapet i kolorystyki ekranu startowego. W aplikacjach też można zauważyć różne zmiany w designie i w funkcjonalnościach…

image

Jeśli chodzi o Visual Studio 2012, to można zauważyć, że zgodnie z ostatnią polityką odchodzenia od terminu Metro, projekty aplikacji dla Windows 8 znajdują się obecnie pod kategorią “Windows Store”. Inną ciekawostką jest nie działający jeszcze link do doinstalowania Windows Phone 8 SDK pod kategorią Windows Phone. Blend for Visual Studio 2012 zawiera jedynie projekty dla Windows 8.

Jeśli chodzi o migrację aplikacji z wersji Release Preview na RTM, to są to niewielkie zmiany. Całość opisuje Migration guide. Najwięcej stosunkowo zmian zaszło w API pod C++ i JS. Ja swoją aplikację w .NET już zmigrowałem, działa!

Brak komentarzy: