niedziela, 6 stycznia 2013

WP8 - gesty, toolkit i coś ponadto

Dziś trochę różnych informacji i ciekawostek związanych z WP8.

Przykłady - oprócz rzeczy, których należy się tam spodziewać warto wspomnieć, że znajdziemy tam przykład prezentowany na BUILD 2012 (PixPresenter) oraz źródła do sesji WP8 Jump Start.

Windows Phone 8 API zawiera znane z Windows 8 klasy FileOpenPicker oraz DataTransferManager! Przy czym można korzystać z nich tylko w aplikacjach natywnych i pozwalają jedynie na funkcjonalności znane z launcherów i chooserów. FileOpenPicker pozwala wybrać jedynie obrazki (odpowiednik zarządzanego PhotoChooserTask).

Kolejna sprawa to pewne zmiany w WP8 w obsłudze gestów. Mało się o tym mówi, a trzeba zaznaczyć że w klasie ManipulationDeltaEventArgs dostajemy właściwość PinchManipulation, co powoduje że z Windows Phone Toolkit został ostatecznie wyrzucony GestureListener. W przykładzie toolkita mamy pokazane jak za pomocą standardowego API obsłużyć takie gesty jak drag, flick oraz pinch (nie wspominam tu tap i hold bo były już w standardowym API dla WP 7.1). Kod nie jest zbytnio złożony, ale wymaga napisania kilku metod pomocniczych - np. do wyliczenia kąta rotacji przy pinch czy kierunku przy flick.

Kilka zdań nt. Windows Phone Toolkit.  Ostatni mój post z nim związany był tu. Cha cha cha, szmat czasu… Przez ten okres zmienił się nazwa (już bez “Silverlight”), adres (obecnie http://phone.codeplex.com/) i sposób instalacji (obecnie tylko przez NuGet),  przybyło parę kontrolek i efektów, niektóre rzeczy zostały wyrzucone lub nie są potrzebne w WP8, bo trafiły do niego. Bawiąc się w historyka, to były po drodze trzy wydania, przy czym dwa ostatnie są najbardziej istotne.

Windows Phone Toolkit - Nov 2011 (7.1 SDK) - brak znaczących zmian, poprawa błędów, pierwsza zapowiedź zamiaru uśmiercenia GestureListener

Windows Phone Toolkit - September 2012 - zmiana nazwy produktu, nowe kontrolki (CustomMessageBox i Rating) i efekty animujące przy tranzycji strony także znajdujące się na niej elementy (SlideInEffect i TurnstileFeatherEffect), poprawa stylowań na bardziej zgodne z systemem, zmiana instalacji na pakiet NuGet

Windows Phone Toolkit - October 2012

image

Zmiany:

  • wsparcie dla WP7.1 i WP8
  • rozszerzenia dla WP8 Map API, w tym kontrolka PushPin (nowa kontrolka Map z SDK z mapami Nokii nie ma takich elementów w standardzie)
  • w WP8 kontrolka LongListMultiSelector, zawierająca widok typu Grid
  • w WP8 usunięto: LongListSelector (obecnie standard), LocablePivot (obecnie Pivot), PerformanceProgressBar (obecnie ProgressBar), GestureListener
  • w WP8 deprecated: MultiselectList (należy używać LongListMultiSelector)
  • szablony kontrolek zaktualizowane do WP8 UI
  • odświeżony framework dla unit testów

Dwa pakiety NuGet:

  • WPtoolkit (Windows Phone Toolkit)
  • WPToolkitTestFx  (Windows Phone Toolkit Test Framework)

Brak komentarzy: