piątek, 4 grudnia 2015

Windows 10 IoT 10586, SDK 10586, Mobile Preview 10586.29

Oto ostatnie nowości związane z “10”-tką:

Nie będę powielał informacji z linków podanych powyżej, tym razem skupię się na kilku wybranych aspektach najnowszej edycji IoT, będącej odpowiednikiem jesiennej aktualizacji desktopowej gałęzi oraz mobilnej (generalnie finalnej, ale jak widzimy wciąż udoskonalanej).

Zegar systemowy wreszcie został “naprawiony”, tzn. jak jesteśmy podłączeni do Internetu, to pokazuje dobrą godzinę na moim Raspberry. Należy zauważyć, że pojawił się  Windows 10 IoT Core Dashboard, który pozwala jeszcze wygodniej przygotować kartę z obrazem systemu na dany typ płytki.

Z wersją 10586 było pewne zamieszanie, bo jakiś czas temu były znane linki ze stron MS z nieco wcześniejszą wersją 10586, na którą nie dało się wgrywać aplikacji ani debugować (chyba, że ktoś zastosował workaround z wgraniem pewnych plików z poprzedniego wydania IoT). Z najnowszą wersją 10586 takich problemów oczywiście nie ma, tylko przy podłączaniu się do zdalnej maszyny z poziomu Visual Studio 2015 Update 1 (aktualizacja jest wymagana) trzeba pamiętać o wybraniu nowego rodzaju autentykacji Universal zamiast None.

Jakiś czas temu była wzmianka o Microsoft.IoT.Lightning.Providers, co daje o wiele bardziej wydajne sterowanie portami GPIO z bezpośrednim zapisem do pamięci. Aby z tego skorzystać w Raspberry Pi2 i MinnowBoard Max potrzebujemy przestawić domyślny sterownik kontrolera na Direct Memory Mapped driver. Trzeba jeszcze pamiętać o modyfikacji manifestu aplikacji i … zacznie to nam działać. Sprawdziłem w praktyce.

Najnowsze wydanie IoT przynosi jeszcze kilka nowych rzeczy tj. komunikacja po UART, obsługa kart Wi-Fi czy jeszcze wygodniejsze reużytkowanie kodu w ramach Arduino Wiring.

A tak poza wszystkim, to już znamy miejsce i czas konferencji BUILD 2016!

Brak komentarzy: