piątek, 5 lutego 2016

Przypowieść o kablu marnotrawnym

Jaką pułapkę Google z LG zastawili na użytkownika urządzenia LG Nexus 5x? 

Jest to … kabel, a raczej brak odpowiedniego do połączenia z większością komputerów PC. Urządzenie ma port USB 2.0 typu C, a większość stacjonarnych maszyn ma tradycyjne “duże” USB, czyli typu A. O ile Nexus 6P ma w zestawie oprócz kabla USB-C –> USB-C także USB-C –> USB-A, o tyle w 5X trzeba sobie taki kabel samemu “skołować”, co jest bardzo nieczystym zagraniem, bo urządzenia Nexus są “obowiązkowe” dla dev-ów z uwagi na czysty system z szybkimi aktualizacjami bezpośrednio od Google.

I tu kolejna pułapka. Okazuje się, że spora część sprzedawanych kabli USB-C –> USB-A nie jest bezpieczna w użyciu i może spowodować uszkodzenie portu USB na PC lub naszego urządzenia!  Niektórzy tną koszty i nie przestrzegają do końca standardu USB typu C.  Benson Leung z Google zrecenzował wiele kabli i mniej wiadomo, co jest dobre, a co jest ryzykowne.

Dodatkowo polecam aplikację CheckR, która po podłączeniu kabla do telefonu i PC weryfikuje, czy ten jest on bezpieczny w użyciu. W Polsce można zdobyć dobry kabel Belkin USB 2.0 1.8m.

Screenshot_20160205-231844

Brak komentarzy: