piątek, 13 maja 2016

BUILD 2016 - odc.5 (Project Rome, centrum notyfikacji, notyfikacje, rozszerzenia)

Mała przerwa od DSP i powrót do BUILD 2016. O czym mówią wybrane przeze mnie kolejne cztery prezentacje?

Project Rome - czas experience jednego produktu się kończy, będzie się liczyć experience współpracy między produktami. Wyświetlanie wybranych stron internetowych przez aplikacje wydaje się miłym dodatkiem, natomiast pomysł współpracy pomiędzy różnymi urządzeniami niezależnie od platformy w oparciu z zdalne odpowiedniki serwisów aplikacyjnych jest kapitalny. Owszem znamy od wielu lat ideę zdalnej współpracy między różnymi maszynami opartej na serwerze i kliencie, ale tutaj mamy wprost zdalne odpowiedniki serwisów aplikacyjnych, a więc takich które nie muszą pracować cały czas i mogą być uruchamiane przez klienta w razie potrzeby na czas korzystania (tak jak na jednym urządzeniu mobilnym w Android czy Windows 10)

Centrum notyfikacji w chmurze - kolejna idea, by odchodzić od konkretnego systemu i postawić na współpracę różnych platform ponad podziałami. Na co dzień korzystamy z różnych urządzeń, a to smartfon, statystycznie najczęściej z Androidem, a to laptop z Windows 10 itd.  Dostajemy co dzień różne notyfikacje od aplikacji, jeśli mamy tą samą app-kę na różnych urządzeniach to czy nie byłoby miło by te wszystkie notyfikacje były zsynchronizowane ze sobą?  Dla nas istotne jest dostać informację niezależnie od aktualnie używanego przez nas urządzenia. Taki mirroring będziemy dostawać za darmo, a na urządzeniach z Android wystarczy zainstalować Cortanę i być zalogowanym na konto Microsoft. Oczywiście są też sposoby, by nie zawsze z tego korzystać.  Inna sprawa, to usunięcie notyfikacji. Jak zrobiliśmy to na jednym urządzeniu, to czy nie byłoby miło, by nie trzeba było tego robić na każdym urządzeniu z osobna?  To również dostajemy, tym razem jako opcję.

Rozszerzalność aplikacji uniwersalnych - pewnie dużo z nas słyszało o wprowadzeniu obsługi rozszerzeń do Edge. Okazuje się, że wykorzystywany jest tutaj nowy, w pełni uniwersalny mechanizm. Każde rozszerzenie do osobna aplikacja. Zarówno host, jak i rozszerzenie zawierają stosowne informacje w swoich manifestach. Mamy API do listowania rozszerzeń i monitorowania zachodzących zmian (np. instalacja, deinstalacja). Możemy odczytać właściwości rozszerzenia z jego manifestu. Jeśli to będzie deklaracja serwisu aplikacyjnego, to możemy z takiego serwisu hostowanego w rozszerzeniu sobie skorzystać. Oczywiście nowo wprowadzone rozszerzenia to nie jedyna możliwość rozszerzenia możliwości uniwersalnych aplikacji w Windows 10, do tej pory dysponowaliśmy wywołaniem zewnętrznej aplikacji dla wyniku oraz (oczywiście) serwisami aplikacyjnymi.

Nowości w kaflach i notyfikacjach - w kaflach nie ma ich za wiele (jedno demo), w notyfikacjach toast otrzymamy wsparcie dla struktur znanych z uniwersalnego szablonu kafli, co skutkuje tym, że notyfikacja toast może wyglądać bogato niczym kafel, z pewnymi różnicami oczywiście (m.in jest zwijana). Poza tym w notyfikacjach toast otrzymujemy wiele drobnych wizualnych udogodnień, z reguły nie wymagających zmian w kodzie. Wsparcie przez Edge standardu W3C Web Notifications jest bardzo dobrą wiadomością. Poza tym deweloperzy dostają ułatwienia w tworzeniu notyfikacji i synchronizacji między kaflami, a notyfikacjami toast w ramach pakietów NotificationExtensions i NotificationMate. To nie wszystko. Możemy programowo nasłuchiwać zdarzeń związanymi z notyfikacjami. W związku z wprowadzeniem Windows 10 na Xbox pojawia się notyfikacja dla wielu użytkowników. Całość dopełnia możliwość korzystania z kafli i notyfikacji przez tradycyjne aplikacje desktopowe w ramach projektu Centennial.

 

Project Rome: Driving User Engagement with Connected Apps and Devices

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

możliwość utworzenia watchera z filtrem

image

image

image

image

image

image

image

SDK także dla Android i iOS

image

 

Notification Futures: Action Center in the Cloud and the Windows Notification Platform

image

notyfikacje w chmurze

symbol roku 2016 w MS:  telefon … z Androidem plus tablet z Windows 10

image

image

image

image

image

image

image

dlaczego warto mieć Cortanę na Androidzie?

image

image

przycisk Get up na notyfikacji w Windows 10 pozwala użytkownikowi Androida odkryć, że aplikacja na Windows 10 też istnieje - zostanie przeniesiony do sklepu

image

image

image

image

image

image

image

universal dismiss

image

image

image

image

 

App Extensibility: Build an Ecosystem of Apps

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

http://aka.ms/appextensibility

 

What’s New for Tiles and Toast Notifications

image

image

image

image

image

wypasiona notyfikacja toast (Anniversary Update)

image

image  image

rekomendowana przynajmniej jedna linia tekstu jako podsumowanie (zwijanie w centrum notyfikacji)

image

image image

image

image

image

image

image

image

Anniversary Update: Edge ma wspierać Web Notifications!  (W3C)

akcja w menu kontekstowym notyfikacji

image

image

image

image

NotificationsExtensions

image

image

NotificationMate

image

image

notifications listener

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Brak komentarzy: