Dziś trochę uzupełniających informacji na temat Windows Phone 8.
Na oficjalnym blogu na temat developmentu na platformie Windows Phone pojawił się wpis Recapping Windows Phone 8 developer news podsumowujący Windows Phone Summit i tak:
- Uwagę zwraca zapowiedź automatycznej prekompilacji dotychczasowych aplikacji znajdujących się w Marketplace.
- Jeszcze istotniejsze wydaje mi się rozwianie wątpliwości na temat łączenia XAML/C# z kodem natywnym. Zgodność z Windows 8 by to nakazywała, natomiast po obejrzeniu Windows Phone Summit jakoś nie wydało mi się to dopowiedziane. Tak, można, podobnie jak w Windows 8 także łączenie XAML z DirectX jest jak najbardziej możliwe.
- Company Hub - to framework, który pozwoli budować rozwiązania agregujące rozwiązania danej firmy w jednym miejscu, będą dostarczone odpowiednie szablony
- Instalacja aplikacji biznesowych może odbywać się m.in z poziomu strony webowej, z wykorzystaniem Sharepoint, poprzez mail
Dobrym podsumowaniem ostatnich nowości jest też wpis Announcing Windows Phone 8 dokonany przez samego Joe Belfiore. Docelowo będzie wspierane 50 języków, a marketplace będzie dostępny w 180 krajach!
Na oficjalnym forum Windows Phone z pewnością godny zainteresowania jest wątek Status update: Windows Phone 8 Developer Tools (2012.06.21). Z niego jakby wynika, że
- będzie duża zgodność API XAML/.NET opartego na WinRT pomiędzy Windows Phone 8 a Windows 8
- XNA będzie w pełni wspierane w WP8
- jak ktoś będzie chciał pisać aplikacje działające na 7.x i 8, to może je pisać tak jakby pisał je pod 7.x
Teraz trochę na temat kilku prezentacji związanych w Windows Phone na TechEd Europe 2012, na które w przeważającej części rzuciłem okiem starając się wyłapać jakieś dodatkowe informacje o WP8. I tak:
- Windows Phone: What's New - po wcześniejszym Windows Phone Summit wydaje się dość wtórna. Moją uwagę zwrócił emulator z aplikacjami.
- Windows Phone: Build Apps and Games for Windows Phone 7.5 - tytuł trochę mylący, bo w końcowej części prezentacji omawiane są nowości od strony czysto technicznej w WP8, przy czym są to slajdy .. znane z Windows Phone Summit
- Windows Phone: Application UI Design Principles - w pierwszej połowie fragment nt. ekranu startowego z WP8, btw - pokaz migracji na WP aplikacji związanej z zamawianiem jedzenia znanej z tutoriali dla Windows 8
- Windows Phone: Security Deep Dive - mechanizmy bezpieczeństwa zapewniane przez WP8, porównanie z WP7.x (np. tutaj wszystkie pliki binarne muszą być podpisane, nie tylko aplikacje MS i te z Marketplace jak jest w WP7), mechanizm szyfrowania dysków zapożyczony od Windows itd.
- Windows Phone: How to Make Money with your Applications and Games - omówienie wchodzących z WP8 zmian w Marketplace, w sprzedaży i dystrybucji aplikacji np. więcej możliwości w in-app purchase (m.in zakup na zawsze i na jakiś okres czasu)
- Windows Phone: Device and App Management - omówienie zarządzania urządzeniami i aplikacjami w organizacjach enterprise. Przedstawiono pewne koncepcje i mechanizmy działania w przypadku telefonów niezarządzanych i zarządzanych. Poniżej zamieszczam parę slajdów, które chciałem uwiecznić.
Ten slajd dobitnie pokazuje, że natywne aplikacje w WP8 nie uległy modzie na HTML5/JS, w przeciwieństwie do Windows 8.
We wszystkich prezentacjach emulatory (MS, Nokii) z WP8 z reguły są na czarnym ekranie. Tutaj udało mi się uchwycić taką aplikację…
Widać ją też kilkakrotnie także np. w prezentacji Windows Phone: What's New.
- Windows Phone: Tiles and Notifications - szkoda, że w chwili obecnej nie ma nagrania, ale na prezentacji można dostrzec parę slajdów, które uchylają nieco więcej rąbka tajemnicy na temat technicznych aspektów kafelków w WP8
Ogólnie nie ma przełomowych prezentacji na temat WP8, większość informacji to albo kalka z Windows Phone Summit albo rzeczy niezwiązane bezpośrednio z pisaniem aplikacji, choć udało mi przyuważyć jeszcze to i owo (jak np. uściślenia do kafelków). Z drugiej strony nie ma się co dziwić, pierwsza publiczna premiera SDK dopiero ma być, więc lepiej teraz nic nie pokazywać, by wzbudzić za jakiś czas jeszcze większą ciekawość.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz