niedziela, 8 czerwca 2008

Wrażenia z pierwszego CodeCamp w Polsce

Będąc dzisiaj na pierwszej konferencji w Polsce sygnowanej nazwą CodeCamp (http://www.codecamp.pl/), współorganizowaną przez Krakowską Grupę Developerów .NET - wpadła mi myśl, aby coś o tym tutaj napisać. A może w ogóle zacznę od tej pory opisywać tutaj przebieg różnych imprez informatycznych, aby coś urozmaicić? Zobaczymy...

Wrażenia jak najbardziej pozytywne, zarówno pod względem prezentacji, jak i innych kwestii. Kilka - może subiektywnych uwag - co do tematyki niektórych prezentacji.

Ad. Trendy w rodzajach aplikacji w 2008 roku i dalej
Świat zmierza w kierunku usług... W przypadku usług biznesowych, już teraz takie usługi są świadczone klientom. Ten trend wydaje się dość trafiony... Przypomniał mi się jednak również wtedy artykuł http://www.pcworld.pl/news/152900/Windows.7.na.zywo...pierwsza.oficjalna.zapowiedz.html (chociaż dziś nie było nic wspominane o systemach operacyjnych). Moja refleksja - czy na pewno chcemy takiego postępu w systemie operacyjnym, w którego część lub większość funkcjonalności byłaby udostępniana jako zdalne usługi? Czy trzeba by płacić abonament za ich używanie co miesiąc? Wszelkie serwisy są dobre dla tych, co mają stałe łącza - ale przecież jest jeszcze wiele miejsc na świecie, w tym w Polsce, gdzie są problemy z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Zresztą zobaczymy - do Windows Seven upłyną jeszcze 2 czy 3 lata, niekoniecznie początkowe zapowiedzi się muszą potwierdzić...

Ad. Zarządzanie projektem w metodologiach Scrum i Agile
Niebanalny pomysł, by samą prezentację ... potraktować jak projekt i dynamicznie zmieniać w niej priorytety i kolejność zagadnień w iteracjach agendy. Zawarta sentencja, że programiści najlepiej wiedzą jak sobą zarządzać, w pełni zgodna z moim odczuciem i codziennymi obserwacjami.

Ad. Nowoczesne aplikacje webowe
Visual Studio 2008, ASP.NET 3.5, LINQ, Silverlight 2 - w pełnej krasie i na żywo

Ad. Integration Services w SQL Server 2008
Język SSIS, odpowiednik jakby WF-a (sam autor prezentacji nie wykluczył w przyszłości integracji z WF) do wyciągania danych z różnych źródeł. Można do bloków w przepływie pisać skrypty (VB.NET i C#!). Wczytanie danych z Excela czy bazy danych, ich sprawdzenie poprawności czy zapis do innej postaci - to kilka klocków w modelu przepływu! Z kolei narzędzie do optymalizacji danych analizuje zakresy rozmiarów kolumn, a nawet samo ustala wzorce wyrażeń regularnych na podstawie zbioru otrzymanych danych!

Myślę, że trzeba jeszcze wspomnieć o wielu nagrodach rozdawanych publice za aktywność: płytkach z Windows Vista Ultimate i Windows Server 2008, grubych książkach do certyfikatów i nie tylko, koszulkach (były też cenne nagrody w konkursach, a każdy uczestnik piłkarzyków dostał Vistę).

Tak więc z pewnością warto było poświęcić sobotę na CodeCamp.

Brak komentarzy: