środa, 29 kwietnia 2009

Innowacje w Silverlight 3 - awangarda z nutką kontrowersji

Jeśli NIE pasjonują Cię nowe technologie i uważasz, że NIE należy się ich uczyć i lepiej skupić się wyłącznie na utrzymaniu tego, co już kiedyś ktoś przed Tobą napisał, poniższe video NIE jest z pewnością dla Ciebie.  Jeśli interesują Cię tylko aplikacje biznesowe i NIE czujesz potrzeby zrobienia czasami czegoś zupełnie innego (tzn. nie związanego z bazą danych i formularzami) również lepiej NIE oglądaj tego.  Osoby bojące się złamania panujących konwencji i chwili szaleństwa  NIE mają tu czego szukać. 


Innowacje w Silverlight 3 from Marcin Kruszyński on Vimeo.

W materiale pokazuję nowe elementy Silverlight 3 na bazie dość nietypowej aplikacji, gdzie do powiedzenia więcej miał artysta niż rzemieślnik. Stworzyłem ją na zasadzie pełnej improwizacji, wizja powstawała w trakcie tworzenia w ramach wolnego czasu. Wychodzimy od importowania grafiki, a kończymy na interaktywnej reklamie z elementami gry. I to wszystko niemalże bez linijki kodu!

Prezentuję następujące zagadnienia: import grafiki Photoshopa w Expression Blend 3, tworzenie dowolnej kontrolki z innego obiektu, behaviory, Sketch Flow, pixel shadery, obroty 3D, animation easing, tryb offline i out of browser, local messaging. To tylko przykłady nowych elementów Silverlight 3, którymi warto się zainteresować. Jest ich znacznie więcej.

Przy okazji zweryfikowałem w praktyce też niektóre przykłady i biblioteki dotyczące Silverlight 3 pokazywane na konferencji MIX (m.in zachowania z elementami fizyki i rozpoznające gesty myszy, kulki i szachy wykorzystujące komunikację lokalną, "czerwone video" przy niewłaściwie ustawionych parametrach cashingu i akceleracji sprzętowej).

Filmik w swoim założeniu pełni rolę zwiastuna prezentacji, dlatego jest dość krótki i nie zdradza zbyt wielu szczegółów technicznych...  Być może kiedyś dokładnie o nich opowiem grupie zainteresowanych osób lub napiszę coś więcej na blogu.

2 komentarze:

Jacek Ciereszko pisze...

To skoro nie chcesz pisać więcej to może wrzuć chociaż demo, bo wygląda super ale video jest średniej jakości :D

Marcin Kruszyński pisze...

Witam! Mam w planach rozwinięcie tego dema i jego udostępnienie. Zdobytą wiedzę też może przeleję w jakąś usystematyzowaną formę, w sumie się tego trochę uzbierało... Planuję się tym zająć, po tym jak rozpoznam nowe Oslo. Co jak co, ale na nudę nie możemy narzekać :) A i tak przecież każdy zajmuje się tylko pewną częścią całości...