niedziela, 13 maja 2012

Metro w Windows 8 - odtwarzacz open source, UI w najnowszym Visual Studio 11

Tematyka aplikacji Metro jest bardzo pojemna.

Dziś wygrzebałem informację o frameworku multimedialnym na codeplex oraz chciałbym rzucić trochę światła na zagadnienie projektowania interfejsów Metro dla … aplikacji desktopowych (dziś na przykładzie Visual Studio 11, w przyszłości mam nadzieję także oczywiście na o Office 15).

Jak wiemy Microsoft dostarcza dodatkowy framework dla multimediów w przypadku Silverlight i Windows Phone 7 oferując m.in kontrolkę odtwarzacza. Podobnych rozwiązań doczekaliśmy się także w przypadku HTML5 (na strony webowe) oraz dla Windows 8 (w XAML i w HTML5). Koniecznie warto odwiedzić stronę http://playerframework.codeplex.com. Mamy różne fajne funkcjonalności, w przypadku Windows 8 można zauważyć wsparcie dla smoothstreamingu!

Jeśli chodzi o aplikacje typowo desktopowe, to ich rola i znaczenie będą malały. Ale z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, że duże i złożone aplikacje (służące do tworzenia oprogramowania, zaawansowanej grafiki, złożonych dokumentów czy projektów technicznych) przeznaczone dla różnych wersji Windows zostaną szybko przepisane na Metro, o ile … zostaną. Ale jakoś za modą należałoby podążać, co robić? Odpowiedzi dostarcza sam Microsoft w przypadku swoich dużych produktów tj. Visual Studio czy Office, których nowe wersje otrzymują zmienione interfejsy użytkownika nawiązujące stylistycznie do stylu Metro. Stosowanie się do reguł Metro w przypadku aplikacji desktopowych wymaga większej pracy niż przy typowych aplikacjach Metro, bo nie ma tu jednoznacznych reguł, tutoriali, gotowych kontrolek. Aplikacje będą zawierały dużo funkcjonalności, a sztuką jest to zrobić taki interfejs by był lekki, nowoczesny, minimalizował pracę użytkownika, a jednocześnie nie przykuwał zbyt bardzo jego oczu i zajmował sam w sobie jak najmniejszą powierzchnię kosztem zawartości np. dokumentu. Ciekawe wpisy można przeczytać na blogu teamu Visual Studio, gdzie opisane są podejmowane decyzje projektowe odnośnie UI - dla bety VS 11 oraz dla niewydanego jeszcze publicznie RC:

Czy wiecie czemu okno Visual Studio 11 RC ma custom chrome?  Po to by zgodnie z regułą Metro pasek okna nie zajmował niepotrzebnie miejsca! Takich przemyśleń, wniosków, analiz jest znacznie więcej. Podane linki jeszcze raz polecam!

Brak komentarzy: