sobota, 27 kwietnia 2013

Windows 8.1 - kolejne informacje

Dla odmiany pora na kolejną porcję nieoficjalnych informacji o nadchodzącym Windows 8.1 na bazie światowych serwisów: winsupersite, neowin, winbeta, windowsbleu.

Wymienione serwisy w bieżącym miesiącu poświęcają dużo uwagi buildom 9369 i 9374, ostatnio ich uwaga zaczyna się przenosić na 9385 (który podobno jest sygnowany jako “Windows Blue Preview Beta”). Pojawia się też coraz więcej sygnałów, że być może powróci przycisk “Start” oraz pojawi się opcjonalne bootowanie z pomięciem ekranu startowego.    

Dziś postaram się krótko podsumować informacje o buildzie 9374.

Ekran startowy

Szybszy dostęp do wszystkich aplikacji z poziomu ekranu startowego. Przewija się go palcem w dół lub przy myszce pojawia się przycisk ze strzałką. Całość przypomina rozwiązanie z Windows Phone, tylko orientacja jest inna.

9374_02

Więcej informacji

Zarządzanie aplikacjami

Lista wszystkich aplikacji

  • Sortowanie po nazwie, dacie, ostatnio używanych
  • Wyszukiwarka bez kontraktu Search

9374_03

Przy odinstalowywaniu aplikacji opcja dla bieżącej lub wszystkich maszyn. Więcej na In Blue: Multi-PC App Uninstall.

Wyszukiwarka

Wejście w wyszukiwarkę nie przewija już ekranu Start. W domyślnym trybie wyszukiwania w wynikach mogą być uwzględniane dane z różnych aplikacji, w tym z Internetu.

9374_06

Wyszukiwarka działa także w trybie desktop. Więcej na Windows 8.1 9374 shows search charm won't take over screen.

Menadżer plików

W trybie Modern UI jest systemowa aplikacja Files.

9374_08

Tryb kiosku

Kojarzy się trochę z Kid’s Corner z Windows Phone 8. Daje możliwość uruchomienia tylko 1 aplikacji. Jest to otwarcie się na muzea, lotniska, sklepy, restauracje, hotele, biblioteki itd, zwłaszcza aplikacje POS z ekranem dotykowym. Wystarczy utworzyć konto użytkownika z ograniczonymi uprawnieniami i skonfigurować tryb kiosku wybierając konto i aplikację.

Więcej informacji na:

Obsługa urządzeń (WinRT API)

Obsługa urządzeń POS (czytników kodów kreskowych, drukarek paragonów, czytników kart, itp…). Lepsza obsługa VPN, lepsza autentykacja za pomocą SmartCard, rozszerzona obsługa peryferyjnych urządzeń USB, itd. Więcej na Windows 8.1 API reveals extended point-of-service support.

Ustawienia

Sporo nowych zakładek i opcji konfiguracyjnych (pokazano je na filmikach z buildami 9369 i 9374). Pewnym uzupełnieniem są linki:

Warto wspomnieć o rozbudowanych opcjach synchronizacyjnych (ekran startowy - kafelki i ich układ, kolory, tło, tapeta, podobnie lock-screen, desktop - temat, pasek zadań, wysoki kontrast; przeglądarka internetowa - ulubione, strona startowa, historia, zachowane hasła;  system - m.in ustawienia językowe, klawiatury, ułatwień dostępu itd.)

Internet Explorer 11

W katalogu IE w Program Files znajduje się aplikacja F12.exe stylowana na Modern UI.

Na koniec…

Na koniec jedna jeszcze ciekawostka z buildu 9369. Podobno odkryto tam wsparcie dla systemu plików ReFS (znanego z Windows Server 2012). Więcej na Windows 8.1 build 9369 includes ReFS support.

Pamiętajmy, że są to nieoficjalne informacje. Wiążącą odpowiedź da pod koniec czerwca konferencja BUILD.

Brak komentarzy: