czwartek, 13 lutego 2014

Wspólne aplikacje dla Windows i Windows Phone 8.1 - fragmentaryczne informacje z podziemia

Serwis WinBeta niezwodnie znów ujawnił kolejną porcję tajnych informacji od jednego gościa z Twittera. Całość podchwyciły już pisma komputerowe. Tym razem do publicznej opinii przedostały się dwa screenshoty opowiadające o uniwersalnych aplikacjach Store. Oto one:

universal_apps

BgSj2ojCUAA7Qkh

Z jednej strony lekkie rozczarowanie, dwa projekty a miał być jeden? Ale hola, drugi slajd jakby opowiada tylko o aplikacjach XAML, może w przypadku HTML5 jest 100% i jeden projekt?  Czy w przypadku aplikacji HTML5 też są dwa projekty? Tego nie wiem, ale 80% wspólnego XAML to duży sukces zważywszy uwagę na fakt, że do tej pory praktycznie nic nie było wspólne między kontrolkami XAML w Windows 8 a Windows Phone. Jedynie naprawdę podstawowe kontrolki jak np. TextBlock i to bez zgodności binarnej, ponieważ sam XAML był nawet inaczej zaimplementowany na każdej z platform (w Windows 8 na WinRT w C++, w Windows Phone w C#, jako pozostałość po Silverlight). Całość wygląda dość wiarygodnie. Nie wszystko pewnie zdążą ujednolicić lub w pewnych przypadkach nie będzie to mieć sensu.

Na koniec dodam, że samo Windows Phone 8.1 SDK Preview z dokumentacją ponoć już przedostało się do Internetu, o czym donosi serwis Neowin. Warto też wspomnieć o planowanej obsłudze protokołu Miracast, który pozwoli przesłać obraz ze smartfona na inne urządzenie. Miejmy nadzieję, że zostanie to ukończone przed finalnym wydaniem (piszący dokumentację nie obiecuje czegoś ludziom w ciemno, tylko jest szczerym realistą). 

Brak komentarzy: