środa, 9 kwietnia 2014

BUILD 2014 - aplikacje XAML cd

Kolejne trzy prezentacje, które IMHO zamykają najbardziej zasadnicze zagadnienia z aplikacji XAML na tej konferencji.

 

Using Visual Studio to Build XAML Converged Apps

Rzetelne przedstawienie tematu od strony Visual Studio i Blend, może nie ma dużo fajerwerków zwłaszcza po wcześniejszych przeciekach, ale warto na pewno zobaczyć. Wygodne jest przełączanie widoku sharowanego pliku lub strony/kontrolki XAML w designerze. Przy okazji został pokazany szablon projektu Shared, który można użyć do zbudowania własnej uniwersalnej biblioteki na Windows i Windows Phone (standardowo Visual Studio dostarcza tylko szablony dla uniwersalnych aplikacji). Stosunkowo krótka migawka na temat aplikacji uniwersalnych w C++ pozwala zobaczyć, że udało się tutaj zunifikować całkiem sporo rodzajów takich komponentów i aplikacji.

image

ikona importu projektu

image

Można do projektów związanych z platformami dodać referencje do bibliotek przeznaczonych do konkretnych platform i korzystać z nich w projekcie współdzielonym.

Jeśli w projekcie współdzielonym w IntelliSense zobaczymy z prawej strony żółte znaczki ostrzeżenia, znaczy to, że korzystamy z API, które nie jest wspierane na wszystkich platformach.

image

przełączanie kontekstu pliku – wyszarzanie elementów nie związanych z wybraną platformą i pełny Intellisense wybranej platformy w edytorze.

image

przełączanie kontekstu w pliku XAML

image

szybki pogląd na element XAML - rodzic, element, dzieci

image

atrybuty zaznaczonego elementu

image

Blend też wspiera projekty współdzielone

image

przełączanie kontekstu w Blend

image

image

image

image

Biblioteki dla uniwersalnych aplikacji

image

PCL wspierają teraz także WinRT API oraz XAML.

image

Pojawi się w galerii projekt dzielony dla class libraries.

image

Po utworzeniu pustego projektu typu shared, dodajemy w projektach platformowych bibliotek referencję na import projektu sharowanego.

image

uniwersalne projekty dla C++

image

image

nowe właściwości edycyjne dla XAML w WP 8.1, znane z XAML dla Windows 8.1

image

image

zaznaczanie otwarcia i zamknięcia tagu, Go to definiotion dla tagu XAML, zbindowanej właściwości oraz podpiętego stylu z zasobów

panel Device dla designera

image

nowe właściwości Blenda dla projektów WP 8.1, ale znane z Windows 8.1:  guides, behaviory

 

What about XAML UI and Controls?

Rzetelny przegląd kontrolek po prawie całkowitym scaleniu API Windows i Windows Phone, który przyda się każdemu, kto pisze w najnowszym XAML. Oczywiście nie ma cudów i możemy tutaj wyróżnić kontrolki: o takim samym wyglądzie i zachowaniu na obu platformach, o takich samych tagach z dedykowanymi wizualizacjami i zachowaniami  oraz dedykowane tylko dla Windows Phone 8.1.

image

image

image

image

analogicznie jak w Windows 8.1

image

image

Hub zamiast Panoramy

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Convert: else –> return MinWidth

image

image

image

image

ListPickerFlyout

image

image

image

AutoSuggestBox

image

image

image

image

ContentDialog

image

image

image

image

image

Współdzielenie UI

image

 

What’s New with Windows Phone Silverlight Apps!

Prezentacja bardzo przydatna każdemu deweloperowi Windows Phone. Autor wymienił dwa frameworki XAML na WP 8.1:

  • XAML (mając na myśli XAML zgodny z aplikacjami Windows Store z Windows 8.1, który opiera się na WinRT)
  • Silverlight (mając na myśli kontynuację obecnej platformy na WP8, będącej mieszanką Windows Phone Silverlight i mniejszego, nieco czasami innego podzbioru WinRT API).

Warto zaznaczyć, że słowo “Silverlight” nie było często używane w czasach WP8, na BUILD’ach platformę określano bardziej ogólnie jako “.NET”.  Teraz jednak nazwa “Silverlight” jakby trochę odżyła przy WP 8.1, bo jest dobra, by odróżnić napisaną w niej aplikację od aplikacji opartej w całości na WinRT, która także może być w .NET. Silverlight nie jest obecnie tylko przeżytkiem, wciąż są, czasami dość popularne scenariusze, często wprowadzone jako nowości WP8, które nie zostały przeniesione na stos XAML zgodny z Windows 8.1. Tak więc nawet w przypadku nowej aplikacji Silverlight może być wciąż jedyną opcją. Najmniej komfortowo poczują się właściciele aplikacji, które korzystają z audio w tle, ponieważ w Silverlight 8.1 tego nie ma, jest za to w aplikacjach XAML WinRT. Najgorzej bedą mieć Ci, którzy postawili na użycie ciągłego wykonywania agenta przy rozwiązaniach GPS. Nie jest to wspierane w API WP 8.1 w żadnym frameworku XAML. Nie jest to jednak duża strata. Oczywiście aplikacje napisane i skompilowane pod WP8 zadziałają w 100% na WP 8.1. Koniecznie trzeba powiedzieć, że Silverlight 8.1 to nie tylko API znane z Silverlight 8, dodano tutaj sporo WinRT API zgodnego z uniwersalnymi aplikacjami XAML i Windows 8.1. Tak więc ból pozostania dla niektórych zostanie osłabiony.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

WinRT API w Silverlight 8.1 to konglomeracja WinRT API wprowadzonego w WP8 (nazywanego często oficjalnie WinPRT, Windows Phone Runtime API) i sporej części WinRT API znanego z Windows 8.* (oczywiście nie w takim zakresie jak w uniwersalnych aplikacjach Windows Store).

Nowości wprowadzone do WinRT API Silverlight 8.1:

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Brak komentarzy: