środa, 12 listopada 2014

.Net 4.6, .NET Core 5 & Visual Studio 2015 (z emulatorem dla Android)

Dziś ważny dzień nie tylko z uwagi na nowy build Windows 10. Dziś pojawiły się premiery wskazujące na obrany w sumie już wcześniej od VS 2013 Update 2 kierunek  lepszego wspierania konkurencyjnych do Windows systemów w aplikacjach klienckich i serwerowych. Ukoronowaniem tego jest choćby emulator dla Android w Visual Studio 2015 (nie wspominając o tym, że niedawno zostały wydane darmowe aplikacje Office na Android i iOS, a opaska Band wspiera wszystkie systemy mobilne). Może faktycznie jak trudno jest pokonać innych, to może lepiej znaleźć sposób jak na nich zyskać? 

1106_Overview_png-440x0

Ultra mocne postawienie na Open Source, jeśli chodzi o nowy .NET!  Otóż .NET Core 5 (który może być używany w projektach ASP.NET 5 obok wersji 4.6 i w ramach .NET Native - aplikacje desktopowe i mobilne na Windows 10) ma być Open Source (włącznie z runtime) i będzie wspierany na wszystkie platformy, w tym Mac i Linux. Pojawiła się też zupełnie darmowa edycja Visual Studio Community Edition dla użytkowników indywidualnych, studentów, małych firm.  Coraz więcej rzeczy jest “open source” i “free”. 

Pisanie aplikacji cross-platformowych ma być wspierane w oparciu o Apache Cordova i w cross-platformowy Visual C++ (na razie dla Android).  Jest Roslyn i nowości w składniach C# i VB.NET,  aplikacje ASP.NET 5 realizują to, co wcześniej obiecywano: wszystko na pakietach nuget, obsługa wszystkich platform i bycie Open Source, scalenie MVC z Web API jako MVC6, brak kompilacji, integracja z bower i npm. Sam .NET 4.6 (ASP.NET, WPF, Windows Forms) nie robi wrażenie przełomowego, zresztą tu i ów opatrzony jest jeszcze nazwą 4.5.3. Są jakieś udoskonalenia w WPF, ale nie wydają rewolucyjne mimo lepszej diagnostyki czy zmian w designerze i Blend. Nowy lekki Entity Framework 7 ma wspierać także ostatnie klienckie rozwiązania jak aplikacje Windows Store czy Windows Phone… oraz inne systemy jak Mac i Linux. Pewną świeżość mamy też w TypeScript 1.3 poprzez dodanie elementów klas typu protected oraz tuples przy znaczącym ulepszeniu narzędzi w VS 2015 dzięki Roslyn.  Blend 2015 upodabnia się do Visual Studio, nie wspiera edycji HTML5 oraz Skechflow.

Więcej informacji można znaleźć na właśnie odbywającym się evencie o nazwie Connect();

Connect with over 50 on-demand technical sessions

Brak komentarzy: