czwartek, 19 marca 2015

10041 + kilka faktów medialnych

Windows 10 wciąż na fali. Konferencja WinHEC dla producentów sprzętu przynosi nowe informacje.

Zacznijmy od kilku faktów medialnych, które mogą nawet trafić nawet do osób niezwiązanych z IT. Finalna wersja ma się ukazać latem tego roku w 190 krajach  i 111 językach. Pojawiły się też oficjalne wymagania sprzętowe, które nie są wygórowane. A teraz pierwsza bomba tego dnia:  piraci także otrzymają darmową aktualizację do Windows 10! Istotnym faktem są też oficjalnie podane ścieżki migracji ze starszych systemów. Zgodnie z przewidywaniami Windows RT nie jest wspierany. Jedynie najnowsze wersje Windows 7 i Windows 8.1 będą miały opcję przez Windows Update. Na telefonach musimy mieć Windows Phone 8.1.

screen_shot_2015-03-18_at_8_01_18_am_story

Drugą medialną petardą jest oficjalna informacja o opracowaniu flashowania telefonów z Android do Windows 10! Próby są prowadzone z chińskim partnerem Xiaomi. Przypomina to rozwiązanie stosowane m.in przez Cyanogen. Należy też wspomnieć o platformie i narzędziach dla deweloperów chcących korzystać z Cortany. Będzie można korzystać z samego rozpoznawania głosowego bez otwierania całej aplikacji, twórcy aplikacji Web hostowanych na Windows będą mogli uatrakcyjnić korzystanie z nich. Kolejną istotną informacją jest wprowadzenie do Windows 10 nowych gestów dotykowych dla ekranów dotykowych i touchpadów. Zastępują one gesty z Windows 8.1.

windows-10-touch-gestures_story

Projekt Milkyway to szybsze dostarczanie buildów Windows 10 for Phones.

project-milkyway_story

Buildy Windows 10 dla Insiderów mają się pojawiać przynajmiej raz w miesiącu.

Linki:

 

Przejdźmy teraz do podsumowania buildu 10041, który został udostępniony Insiderom przez Microsoft. Pisze już z poziomu tego buildu.

10041

Mamy trochę ostatnio omawianych z 10036 nowości takich jak:

 • nowy ekran lock-screen z okrągłym awatarem
 • przezroczystość w menu Start i inne zmiany wizualne
 • modyfikacja UI do przełączania pulpitów
 • kontrola nad sposobem przełączania między trybem Desktop a Tablet
 • podręczny flyout do wyboru sieci
 • aplikacje desktopowe na liście zainstalowanych aplikacji w Settings
 • nowe funkcjonalności w Insider Hub (m.in statystyki)

Dodatkowo należy wymienić:

 • przypinanie kafelków w menu Start do zakładek aplikacji Settings
 • wspieranie przez Cortanę takich krajów jak Chiny, UK, Francja, Włochy, Niemcy i Hiszpania
 • wspieranie przez aplikację Photos formatu RAW, skrótów klawiszowych, wyświetlanie na kaflu zdjęć z OneDrive
 • nowy handwriting input canvas zoptymalizowany pod lepsze rozpoznawanie krótkich tekstów, pokazuje też podpowiedzi w trakcie pisania

Niestety, nie ma w 10041 Spartana, nie był jeszcze gotowy, by go udostępnić. Będzie w następnym wydaniu, które ukazać ma się w czasie krótszym niż miesiąc. Sam nowy engine renderujący możemy w 10041 testować z poziomu IE przez włączenie opcji ze strony about:flags. 10041 jest stabilniejszy niż 10036, ale ma trochę znanych bugów i takich, które można szybko dostrzec. Nie otwierają się aplikacje Mail, Calendar i People z uwagi na problemy z licencjami w nowym Windows Store (Beta). Wpisując odpowiednie polecenie w Powershell możemy je odinstalować i zainstalować odpowiednie aplikacje ze starego Windows Store (zielonego). Na portalu WinBeta znalazł się już filmik demostrujący nowości 10041 (dla osób obeznanych z 10036 nie będzie zbyt odkrywczy).

Linki:

Brak komentarzy: