wtorek, 3 marca 2015

Windows 10 - wiadomości dnia

Dziś też pojawiło się kilka newsów, z których zrobimy sobie podsumowanie. Dodatkowo chciałbym uzupełnić wczorajszą tematykę i to właśnie, od niej zaczniemy.

Wczoraj Microsoft opublikował pierwsze oficjalne zapowiedzi odnośnie tworzenia uniwersalnych aplikacji pod Windows 10.  Dużo powszechnie znanych ogólników, wśród których można wyłowić, że nowa uniwersalna platforma ma być totalnie na wszystko: aplikacje mobilne, desktopowe, HoloLens, Surface Hub, internet of things (np. Raspberry Pi). Ma skalować layout pozostawiając jednocześnie opcjonalną możliwość definiowania dedykowanych widoków na małe i duże ekrany. Obsługiwane mają być różne urządzenia wejścia - dotyk, ale i bardziej tradycyjne. Aplikacje mają być dystrybuowane w jednym pakiecie. Twórcy Web mają być docenieni poprzez możliwość łatwego zamienienia strony Web w pakiet, co daje możliwość korzystania z API platformy. Dodatkowo ma powstać specjalna gałąź dedykowana Windows 10 w Apache Cordova. Oczywiście tworzenie natywnych aplikacji w oparciu o technologie Web będzie nadal wspierane. Wspierane mają być też aplikacje z wcześniejszych systemów. W zapowiedziach brak wzmianki o .NET, C#, XAML. Nie wiemy, czy to przeoczenie (przed premierą Windows 8 też była mowa o HTML5, a jednak było to tylko webowe “skrzydło” platformy) czy jakiś początek większego ukierunkowania na technologie webowe. Na pewno technologie Web są tu najprostszym narzędziem do zapewnienia uniwersalności, w zasadzie nie trzeba nic tu już robić porównując ze stanem obecnym (nie licząc oczywiście ostatecznego scalenia i ujednolicenia WinRT API na wszystkie ekrany). Trudno jednak uwierzyć, aby przy obietnicach wspierania aplikacji z wcześniejszych Windows nagle postanowiono wyrzucić wsparcie dla C++, .NET, XAML, DirectX. Powstaje pytanie czy przygotowano uniwersalny XAML na wszystkie ekrany (sporo uniwersalnych kontrolek mamy już w Windows 8.1 i Windows Phone 8.1), czy też sobie to odpuszczono.

Z innych rzeczy warto wspomnieć, że zostało opublikowane nagranie z Spartanem i Cortaną w akcji:

Zwróćmy uwagę, że wczoraj prezentowany był Windows 10 for phones w nowszej wersji niż dostępna publicznie. Prezenter używał telefonu Lumia 930, który oficjalnie nie jest jeszcze wspierany.

Mamy też trochę zdjęć Windows 10  build 1022 z wycieku. Niestety poza nowymi ikonami nie zauważymy tam nowych funkcjonalności, poza pewnym retuszem UI do przełączania tasków i pulpitów.

Linki

Brak komentarzy: