piątek, 1 czerwca 2012

Windows 8 Release Preview już jest! Krótkie sprawozdanie.

1 czerwca jest Dzień Dziecka i jakoś w przeddzień pokazał się Windows 8 Release Preview –Puszczam oczko

Razem z nową publiczną wersją Windows 8 zostały także wydane nowe publiczne wersje Visual Studio 2012 RC i Blenda oraz jak zawsze uaktualniona dokumentacja, narzędzia, przykłady. Na stronie http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/apps/br229512.aspx znajdziemy odpowiedni zbiór linków.

01_VS_install

Logo Visual Studio stało się mniej zaokrąglone, jednobarwne, w stylu Metro –Puszczam oczko Prezentując na screenshocie instalator mam tu małą dygresję na jego temat. Od wersji Developer Preview zwrócił moją uwagę, że jest inny, że w stylu Metro i tak jakby w WPF lub czymś podobnym. Dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności zajmowałem się ostatnio trochę Wix-em i okazuje się że w najnowszej wersji 3.6 wprowadzono do niego nowy engine Burn. Engine ten pozwala całkowicie podmienić bootstrapera i UI dla instalatora msi, a interfejs może być pisany w postaci biblioteki WPF, nawet z view modelami ! Biblioteka WPF rozmawia z enginem poprzez zdarzenia i odpowiednie interfejsy. Możemy określić wymaganą wersję .NET, a jeśli jej nie będzie to jest instalowany przez wstępny bootstrapper. Otóż team zajmujący się instalacją Visual Studio zrobił instalator właśnie w tej technologii! Instalując Visual Studio 2012 jednocześnie obserwujmy sztandarowy przykład użycia Burna (oprócz instalki samego Wix-a 3.6, która jest co prawda jednym oknem, ale za to w postaci kafelków rodem z Metro). Miejmy nadzieję, że zaczną się pojawiać do tego tutoriale, a wtedy zwiększa się szansa na pożegnanie instalek o wyglądzie z zeszłej epoki na większą skalę.

03_VS_na_zywo

W samym Visual Studio 2012RC nie rzucają się w oczy zmiany wizualne jeśli … wcześniej wiedzieliśmy o nich. Można się o nich było dowiedzieć w sposób publiczny czytając blog teamu Visual Studio, gdzie zostały udostępnione szczegółowe informacje ze screenshotami parę tygodni temu.

04_Blend

Blend w najnowszym wydaniu zmienił grafikę błękitnych elementów na taką bardziej w stylu Metro –Puszczam oczko

05_Metro_Tiles

A to jest ekran startowy!  Inna tapeta niż publicznej Consumer Preview z końca lutego tego roku. Daje się zauważyć, że mimo anglojęzycznej wersji Windows, prawie wszystkie aplikacje Metro na kafelkach i w swoim UI wyświetlają polskie napisy (jeśli pracujemy na takich ustawieniach regionalnych). Pojawiło się zdaje kilka innych preinstalowanych aplikacji jak aplikacja z newsami czy związana z podróżowaniem. Windows Store działa, jest w nim trochę aplikacji (np. Photobucket, wikipedia). Na screenshocie widać również moje przykładowe MyTube -Puszczam oczko

Pozwoliłem sobie je potestować na najnowszej wersji.

06_MyTube_1

07_MyTube_2

1 komentarz:

kowalskibartek pisze...

Tez testowałem i jest fajnie :) btw. już szukam programisty do zrobienia appki pod metro. info na platformie www.metroone.pl