środa, 22 października 2014

Windows 10 Build 9860 oficjalnie już jest!

Każdy, kto ma zainstalowany Windows 10 Technical Preview, może sobie w aplikacji Settings w “Preview Builds” zlecić pobranie nowego buildu. Możliwość ta pojawiła się wczoraj w nocy. Update z chmury to jedyna opcja, plik iso nie został udostępniony.

Aktualizacja przebiegła mi dziś sprawnie.  Najpierw pobierał się build z sieci… Następnie otrzymałem modernistyczny komunikat o potrzebie restartu systemu. Potem nastąpiło właściwe wgrywanie w %, przygotowanie urządzeń w %,  konfiguracja & pc settings w % i… już zacząłem działać na 9860.  Mam wszystkie dotychczasowe skróty na biurku, dane, aplikacje, pełna wygoda. Całość zajęła kilkanaście, no może około dwudziestu paru minut łącznie z downloadem. Tego posta piszę już z nowego systemu.

 

W sieci zdążyły się pojawić filmiki o 9860. Bardzo dobry jest ten poniżej:

Informacje zbiorcze o nowym buildzie

 

NOWOŚCI

Wybór częstotliwości pobierania nowych buildów

Albo otrzymujemy częściej buildy mniej stabilne (Fast),  albo rzadziej lepiej dopracowane (Slow). Oczywiście entuzjaści, insiderzy powinni wybrać sobie opcję Fast, co też i ja uczyniłem.

Linki

Centrum notyfikacyjne

Ikonkę centrum (kilka poziomych kresek na białym prostokącie) znajdziemy w taskbar nieopodal miejsca, gdzie w Windows zazwyczaj pojawiały się “stare dymki”. Po jej kliknięciu otwiera się to, co w przeciekach, czyli proste białe okienko w stylu modernistycznym, w którym można przeglądać nieotworzone notyfikacje. W moim przypadku “na dzień dobry” czekało tam powiadomienie od Windows Feedback, które po kliknięciu wyświetliło zapytanie, jak podobają mi się aplikacje Modern na pulpicie.

Animacja podczas otwierania i zamykania okien

Okno przy otwieraniu  lekko “wybucha” swoimi rozmiarami, przy zamykaniu płynnie się natomiast “kurczy”. Tego efektu nie zauważyłem w oknach z aplikacjami Modern (które uzyskały czarne paski tytułowe!). Może lekko nawiązuje do animacji okien z OS X, ale IMHO naprawdę lekko.

Linki

Nowa animacja przy przełączaniu się między wirtualnymi pulpitami

Linki

Nowości w dotyku

Linki

Battery Saver

Kojarzy się z Windows Phone. Funkcjonalność nieukończona.

Linki

Data Sense

Podobnie jak w przypadku Battery Sense, adaptacja kolejnej funkcjonalności z Windows Phone. Również nieukończona.

Linki

Customizacja lock-screen

Linki

Przeniesienie połączeń Wi-Fi z Charms Bar do aplikacji Settings

Teraz po naciśnięciu ikonki sieciowej otwiera się nowe okno z app-ką Settings na zakładce konfiguracji sieci Ethernet / Wi-Fi.

 

Dodatkowe informacje o Windows 10

 

To na razie tyle, jeśli chodzi o nowy Windows.  Na zakończenie bonusowo w tematyce Microsoft dodam, że są coraz bardziej wyraźne pogłoski o zegarku mającym współpracować z wszystkimi mobilnymi platformami.  Komunikacja jakby tylko przez Bluetooth LE …

Brak komentarzy: