niedziela, 12 kwietnia 2015

Windows 10 10051 for phones, Windows 10 10056 - ryzykownie i mocno

Nowe buildy Windows 10 pojawiają się ostatnio tak szybko, że praktycznie ciągle się coś instaluje. Ostatnio mamy kolejne dwa.

 

Po pierwsze i najważniejsze – 10051 mobile (wersja OS 10.0.12534.56), po raz pierwszy na szeroką gamę telefonów Lumia. Instalację robimy na własne ryzyko. W moim przypadku wszystko dobrze poszło, po czym doświadczyłem przypadłości z kartą SIM. Najpierw PIN nie był akceptowany, potem wyłączyłem jego weryfikację, ale po restarcie systemu SIM przestał być w ogóle wykrywany. Co tu robić? Po pierwsze zachować zimną krew, poszukać problemu w necie, odsiać sceptyków i znaleźć poradę zakończoną sukcesem. W omawianym przypadku pomogło zresetowanie ustawień telefonu poprzez Settings –> System –> About –> reset your phone. Co prawda skonfigurowałem cały system od początku włącznie z podaniem Microsoft Account, ale SIM został tym razem elegancko wykryty, włączyłem z powrotem zabezpieczenie PIN w ustawieniach i podałem dotychczasowy PIN. Wszystko wróciło do normy (rozmowy, SMS-y). Uff… (inaczej trzeba by wracać do WP 8.1).

Co nowego w drugiej publicznej odsłonie Windows 10 for phones?  Spartan (teraz jest obok IE, ale IE ma zniknąć w Windows 10 for phones). Nowe aplikacje Outlook Mail i Outlook Calendar (zamiast dotychczasowych). To te uniwersalne app-ki z ostatnich desktopowych buildów, tylko opatrzone dłuższymi nazwami ze słowem Outlook. Nowe są także aplikacje Phone i Messaging, a także People i Maps (ta ostatnia to uniwersalna, znana także z desktopowego buildu) oraz App Switcher (zaskoczenia nie było, wszystkie zgodne z przedostającymi się do sieci screenshotami). Warto wiedzieć, że w tym buildzie nie mamy aplikacji Office (ukażą się później), a także że czasami może nie być słychać dzwonka (jak ktoś dzwoni). Odkryłem też dziwaczne zachowanie Camera - wielki czarny ekran zamiast podglądu, a z boku cztery miniaturki z tym samym poglądem. Może to jakaś starsza rozwalona app-ka, w każdym razie doinstalowałem Lumia Camera (na której bazuje aplikacja kamery na desktopowej “10”) i ta działa bez zarzutu.

Linki:

 

Druga rzecz tyczy się kolejnego desktopowego buildu 10056, który trafił do sieci. Co nowego? Okazuje się, że trochę tego jest. Nowa ikona kosza kojarząca się … z dość starymi Windows. Skórki kolorystyczne (obejmujące m.in obramówki okien, centrum notyfikacyjne). Zmiany stylistyczne (np. menu Start, aplikacja Weather – menu boczne hamburger, żegnaj hubie, witamy tradycyjne zakładki hm… ala web, ala Android !, podobnie stało się z News, Money, Finance i Sports). Nowe animacja dla menu Start w trybie dla tabletu i wirtualnych pulpitów. Ponowne udostępnienie skalowalności menu Start. Jak ktoś chce może pograć sobie też w karty za pomocą nowej app-ki o Microsoft Solitaire Collection Preview. Tak jak każda nowa aplikacja również ma menu boczne z hamburgerem, ale dodatkowo wspiera pełny ekran i ma kilka fajnych dźwięków/animacji. Zegar z paska zadań otrzymał natomiast nowy panel z nową kontrolką kalendarza. Pojawiły się też dodatkowe opcje do trybu tabletowego. Uwaga, Cortana potrafi już rozpoznawać puszczoną piosenkę!

Linki:

Brak komentarzy: