wtorek, 27 października 2015

Raspberry Pi 2 & Windows 10 IoT Core - odc.7: PWM (LED RGB)

Jak już wspominałem PWM może być przydatny nie tylko do sterowania serwem, ale również jasnością świecenia diody LED czy jej kolorem (dioda RGB). Niedawno bawiłem się w klubie, gdzie diody na ścianie płynnie zmieniały kolory. Zróbmy więc sobie namiastkę takiej klubowej atmosfery za pomocą układu, który przedstawiałem w odc.2.

Aplikacja podobnie jak ostatnim razem wykorzystuje PWM z BusProviders. Puszczam sobie częstotliwość 1kHz i na ekranie za pomocą trzech suwaków dla pinów red, green i blue reguluję procent impulsu w stanie wysokim (wartość 0 - 255 dzielone przez 255). Tym razem dałem wszystkie oporniki 220 omów, by mniej eksploatować diodę (zasadniczo różnica w świeceniu nie okazała się znacząca). Kilka przykładowych stanów diody, które utrwaliłem:

001

003

004

005

006

007

008

010

Całość pokazuje krótkie nagranie:

Przed zbudowaniem przykładu odpalałem m.in projekt Many Colors with Variable RGB LED. Pozwala on niezależnie regulować częstotliwość na każdym pinie, nie wykorzystuje przy tym klas PWM, pojawiających się wraz z ostatnimi buildami Windows IoT. Nie zauważyłem jednak by pomagał wygodniej sterować barwą.

Brak komentarzy: