wtorek, 4 września 2007

Pierwszy post

Witam wszystkich.

Otóż postanowiłem swoje zainteresowania "przelać" w końcu na bloga, w którym od dzisiejszego dnia będę chciał się dzielić swoją wiedzą i "odkryciami" związanymi z najnowszymi technologiami firmy Microsoft, skupiając się głównie na platformie .NET.

Od końca 2006 na rynku obecny jest .NET 3.0, bazujący na .NET 2.0 i wprowadzający aż cztery nowe frameworki: WPF (nowy sposób tworzenia bogatego interfejsu użytkownika), WCF (nowe podejście do tworzenia systemów rozproszonych - unifikacja wszystkich dotychczasowych technologii Microsoftu w jedną), WF (po raz pierwszy w .NET framework do modelowania procesów biznesowych tzw.workflow), CardSpace (mechanizm typu meta identity dla usług webservice i stron www). Jak widać .NET 3.0 wprowadza bardzo dużo nowych rzeczy w stosunku do poprzednich wersji frameworka.

Jednak Microsoft nie zasypuje gruszek w popiele i już pracuje nad .NET 3.5 (obecnie beta2), który zostanie zaprezentowany na początku 2008 roku wraz z nowym Visual Studio 2008. .NET 3.5 wprowadza dwa istotne elementy: LINQ (zapytania SQL-a i XPatha na poziomie skladni C# 3.0 !) oraz AJAX (znany wcześniej jako oddzielny framework na bazie .NET 2.0). Oprócz tego 3.5 wprowadza m.in integrację WF-a z WCF-em oraz dodatkowe elementy i ulepszenia do WPF-a.

Jakby tego było mało powstaje też Silverlight (konkurent dla Flasha), ktory wykorzystuje podzbiór .NET 3.5 (elementy WPF-a, LINQ i nie tylko)

Podsumowując więc, z pewnością nie zabraknie tematów w tym blogu! Nie wykluczam poza tym zamieszczania informacji na temat ciekawych zagadnień z zakresu wcześniejszych edycji .NET, interesujących bibliotek, istotnych wydarzeń, itp ...

Do tej pory - jeśli chodzi o .NET 3.0 i wzwyż - rozpoznawałem głównie możliwości:
- WPF (November CTP 2004, Beta2, RC, RTM - Visual Studio 2005 + Expression Blend)
- WCF (CTP lato 2005, RTM)
- Silverlight (1.1 Alpha + Visual Studio Orcas Beta1 + Expression Blend 2 May Preview)
- trochę LINQ dla SQL-a i XML-a

Ostatnio zainstalowałem sobie na Windows Vista Visual Studio 2008 Beta2 (skończyło się to reinstalką Visty, bo nie mogłem odinstalować 2 poprawek - SP1 dla .NET 2.0 i SP1 dla .NET 3.0, a instalka .NET 3.5 beta2 chciała wgrać te łatki, a one już były)

Dołożę starań, by blog ten zawierał ciekawe i użyteczne informacje dla osób zainteresowanych technologią .NET

1 komentarz:

Maciek pisze...

Witam,
Opublikowałem dziś na moim blogu listę polskich blogów dot. technologii .NET. Znajduje się tam link m.in. do Twojego bloga.
Zapraszam do lektury posta: "Blog C# .NET (czyli mój mini przewodnik po polskich blogach poświęconych C# i .NET)" : http://maciej-progtech.blogspot.com/2009/07/blog-c-net-czyli-moj-mini-przewodnik-po.html .
Gdybyś miał coś ciekawego do dodania, zapraszam do zostawienia komentarza.
Pozdrawiam,
Maciek