wtorek, 11 września 2007

WCF, WF, Cardspace - książka

Ostatnio czytanie książek mi się spodobało. Postanowiłem ugruntować i uzupełnić swoją wiedzę o WCF. Spośród różnych pozycji wybrałem Windows Communication Foundation Unleashed autorstwa Craig McMurtry, Marc Mercuri, Nigel Watling, Matt Winkler.

Książka nie jest prostym spisem wyliczanek przepisanych wprost z dokumentacji, tylko pokazuje w sposób praktyczny wiele interesujących zagadnień. W dodatku nie ogranicza się tylko i wyłącznie do WCF-a, ale poświęca miejsce także technologiom WF i CardSpace. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ te technologie są ze sobą powiązane. Opisano również integrację WF-a z WCF-em w .NET 3.5 (co prawda w VS "Orcas" z marca tego roku, ale zazwyczaj książki nie są aż tak na bieżąco, więc i tak zaskoczyło mnie to pozytywnie) oraz zagadnienia związane z Windows Vista (np. rozszerzenia WCF-a dla MSMQ dostępne tylko w tym systemie operacyjnym czy kwestie konfiguracji i uprawnień)

Spośród wielu interesujących rzeczy, które zwróciły moją uwagę to:
- Reliable Sessions (behavior zapobiegający złej kolejności pakietów, ich gubieniu czy duplikowaniu oraz powodujący ponowne nawiązywanie zerwanych połączeń)
- integracja WF-a z WCF-em w .NET 3.5
- XSI (daje możliwość zapewnienia wygodniejszego sposobu autoryzacji niż ten oparty na PrincipalPermission)
- CardSpace (bardzo ciekawe zagadnienie i bardzo szczegółowo i kompleksowo opisane w 2 rozdziałach, należy zwrócić uwagę, że programiści po stronie klienta są odciążeni - selector kart jest automatycznie wołany albo przez WCF-a na podstawie konfiguracji klienta albo przez przeglądarkę wspierającą CardSpace, np. Internet Explorer 7)
- bogate możliwości budowania własnych rozszerzeń dla WCF-a (własne zachowania i bindingi - kanały i protokoły transportowe)
- możliwość strumieniowania, gdy rozmiar wiadomości utrudnia jej buforowanie
- budowanie systemów typu publish/subscribe (kontrakty typu callback, multicast w MSMQ, strumieniowanie z customowym strumieniem)
- budowanie aplikacji peer-to-peer: predefiniowany NetPeerTcpBinding (na Windows XP SP2 i Windows Vista wykorzystujący komponent systemowy Peer-to-Peer Networking, w Windows 2003 trzeba dostarczyć swojego resolvera)
- możliwość budowania serwisów REST POX (np. RSS) obsługujących zwykły XML zamiast SOAP
- zapowiedź komunikacji klienta przez JSON z serwisem WCF w .NET 3.5 (co pokazuje jak bardzo jest to aktualna książka)

Brak komentarzy: