środa, 7 maja 2014

BUILD 2014 - C++, WPF

Ostatnie pozycje niezwiązane z technologiami Web, które chciałem zobaczyć.

 

Modern C++: What You Need to Know

Jak widać Microsoft konsekwentnie wspiera rozwój C++.

image

image

image

image

image

image

image

 

Windows Desktop Development: A Panel Discussion

http://bit.ly/WPFSurvey - ankieta odnośnie oczekiwań co do przyszłości WPF

Konkretne pomysły, które możemy poprzeć:

 • Update D3DImage to support DX11
 • Fix airspace issues (depends on platform features only available in Windows 8 and later)
 • WinRT XAML style integration with soft keyboard
 • WinRT XAML style text selection model (including grippers)
 • Support per monitor DPI for WPF applications in a multi-monitor setup
 • Access to all WinRT APIs running on Windows 8 or above (eg. share, play to, simplified device interactions)
 • Ability to create WinRT XAML view for a WPF app (eg. ability to create the UI for a new screen in a WPF app completely in WinRT XAML)
 • Ability to host a small portions of WinRT XAML in a WPF application (eg. host a GridView in a WPF app)
 • WPF UI debugging tool for WPF applications in Visual Studio
 • WPF Perf analysis tool for WPF applications in Visual Studio

Kilka pytań strategicznych:

 • Would you use features that have a dependency on the OS version and only light up on Windows 8 and higher?
 • Would you rather that WPF releases are in place upgrades with a high bar of compatibility or side by side releases with a few targeted breaking changes?

Panel dyskusyjny przypomina trochę sytuację z piosenki “Brooklyńska rada Żydów” Kultu, gdzie zebrali się mędrcy i nic nie uradzili. Kto ma coś w MFC czy Windows Forms nie powinien się już za wiele spodziewać, kto zaiwestował w WPF-a to pojawiło się nowe światełko w tunelu. Aczkolwiek patrząc po pytaniach w ankiecie i po odpowiedziach na pytania uczestników w dyskusji nie nastawiałbym się na spektakularny rozwój WPF-a w dotychczasowej postaci, bardziej prawdopodobna jest integracja z WinRT XAML (widoki, enkapsulacja) czy dostęp do WinRT API. Unifikacja XAML pomiędzy aplikacjami desktopowymi i Modern byłaby wspaniała, ale należy pamiętać, że WinRT jest od Windows 8, więc niewykluczone że powstanie osobna gałąź WPF niekompatybilna z Windows 7. Z drugiej strony WPF ma zaprojektowane kontrolki pod typowy desktop, co ma się nijak do koncepcji Modern UI. Pełny .NET i bardzo rozbudowana infrastruktura WPF po prostu nie pasuje do ograniczonego, ale nowocześniejszego profilu .NET/XAML na WinRT. Chyba jedyne co pozostaje to integracja starego już WPF-a z nowym XAML i WinRT i/lub stworzenie osobnej gałęzi wspierającej te rozwiązania. W Windows Phone 8.1 wybrano koncepcję rozdzielenia dotychczasowego stosu XAML (Silverlight) od WinRT XAML. Staje się prawdopodobne, że desktop z WPF powtórzy ten scenariusz, ale może łagodniej, w formie integracji. WPF był zawsze, podobnie jak .NET kompatybilny z różnymi wersjami Windows, czego nie można powiedzieć o WinRT. Powstaje więc zasadnicze pytanie czy ciągnąć wszystko na jednym wózku czy oferować nowe możliwości/nową gałąź wyłącznie od Windows 8?

Brak komentarzy: